• Чт. Лис 30th, 2023

Однією рукою дають, іншою забирають: Зернове ембарго від країн-союзників

14:04 Кві 30, 2023

Скасування митних платежів та інші преференції на європейському ринку для українського сільського господарства від ЄС поступово перетворюються на «ведмежу послугу». Все більше країн-союзників на економічному рівні вводять захисні механізми, що обертаються проти наших фермерів. Так, ембарго на зерно з України діятиме в Польщі мінімум до кінця року. "Ми не скасуємо наші заходи до тих пір, поки аналогічні заходи не будуть введені на європейському рівні. Час грає на нашу користь. Ми збережемо польські рішення, поки ситуація не стабілізується", - підкреслив міністр розвитку і технологій Польщі Вальдемар Буда.

Варшава проявила наполегливу серйозність і пояснює все захистом своїх інтересів. На питання про те, що Європейський Союз хоче, щоб ембарго на товари з України тривало до кінця червня, Вальдемар Буда відповів, що «абсолютно неможливо зняти ембарго в червні, інакше може статися так, що після збору врожаю українське зерно знову заповнить силоси, які ми зараз так рішуче спустошуємо».

Польщу в даному питанні підтримали Болгарія, Угорщина, Румунія і Словаччина. На черзі Молдова. У Єврокомісії спочатку прийняли менторський тон, але після того як у Польщі з'явилися прихильники, змінили його на демократичний: президент ЄК Урсула фон дер Ляєн запропонувала ввести тимчасову заборону – до 5 червня – на імпорт в ці п'ять країн української кукурудзи, пшениці, ріпаку, соняшнику та соняшникової олії. В результаті переговори ЄК із зацікавленими сторонами просто провалилися. ЄК у жорсткій формі повідомила п'ятьом міністрам сільського господарства, що пакет підтримки аграріїв (100 млн євро з антикризового резерву, згода на заборону деяких сільгосппродукції з України та допомога в експорті зерна) залежить від зняття односторонніх імпортних блокад. Але» з-під палиці «вводити» СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ перемир'я " ніхто не збирається.

Третій раунд переговорів Єврокомісії з міністрами сільського господарства п'яти країн завершився невдачею. Єврокомісію почало дратувати те, що країни все більше розширюють список українських продуктів, імпорт яких вони хочуть заборонити.

Таким чином, Єврокомісія цілком і повністю займає нашу сторону, проте у неї не вистачає інструментів, щоб регулювати ситуацію на внутрішньому ринку зерна в країнах-членах ЄК. Це не зовсім справедливо по відношенню до України, проте Польща та інші країни мають певні права на автономні рішення відповідно до власної економічної ситуації.

Цікавий факт: як тільки справа стосується фінансової допомоги, союзники відмовляються вступати в переговори і говорять про власну важку ситуацію всередині країни. Однак вона явно не така важка, як в Україні. Слабка позиція ЄК дала зрозуміти, що надання допомоги, як військової, так і фінансової, нашій країні повністю залежить від США. Однак у питаннях сільського господарства Штати поки дають Євросоюзу свободу.

Румунія також запровадила додаткові заходи безпеки-пломбування та відстеження – для транспортних засобів, що прямують через Румунську територію до третіх країн, для захисту Румунських фермерів, які зіткнулися з труднощами через надлишок зерна з України. Міністр сільського господарства Румунії звернувся до української сторони з проханням якнайшвидше обмежити експорт зернових та олійних культур до Румунії, «враховуючи труднощі, з якими зіткнулися румунські фермери». Сільськогосподарський сезон 2023 року ризикує стати часом, коли «кожен сам за себе», що в свою чергу згубно для світового ринку зерна та сільгосппродукції. Від ідеї заборони на імпорт українських продуктів в Бухаресті відмовилися. Але чи надовго? Румунські фермери продовжують висловлювати невдоволення, і вже діюча заборона в сусідніх Болгарії та Угорщині може змусити Румунію на аналогічний крок.

Словаки пояснили свої заходи тим, що в деяких зразках українського зерна вміст пестицидів перевищує стандарти Євросоюзу. За словами румунського міністра сільського господарства, Бухарест серйозно поставився до результатів аналізів зі Словаччини. З цієї причини Румунська Митниця тепер буде брати проби транзитних вантажів з України, опечатувати транспортні засоби і відстежувати їх маршрут за допомогою електронного збору даних

Сільськогосподарські райони на півдні Іспанії страждають від історичної посухи: на тлі високої середньорічної температури ці райони не бачили майже ні краплі дощу вже більше трьох років. В Італії теж триває другий рік посухи. Таким чином, ці країни можуть стати потенційними експортними шляхами для української продукції, проте в цьому випадку знову незадоволені Польща і Румунія, оскільки преференції істотно здешевлюють саме українське зерно.

Прогноз по нашим зерновим навряд чи може бути оптимістичним. На тлі тиску на Єврокомісію до літа преференції для українських фермерів можуть зникнути, що підвищить ціну на нашу продукцію. А в рамках конкуренції на сільгоспринку сусіди-союзники в набагато більш вигідному становищі: в нашій країні йдуть військові дії, і імпортери розуміють, що реальних гарантій до виконання зернової угоди у Києва немає.

Але якщо сільськогосподарські галузі союзників витримають жорстку кризу, то наша галузь ризикує наблизитися до катастрофи. Фермери стрімко банкрутують якраз через здешевлення продукції. І навіть "владне слово" Єврокомісії не допоможе, тому що після продажу зерна за безцінь доведеться думати, як працювати в подібних умовах далі.