Корупція в Україні стримує зарубіжного інвестора

Шведський виробник вантажівок Scania був одним з перших західних підприємств, які ризикнули увійти в Україну після здобуття нею незалежності в 1991 році.

125-річна компанія стала свідком всіх трьох українських революцій і перетворення країни з радянського сателіта в європейську державу.

Проте, на думку Хокана Жиде (Håkan Jyde), керуючого директора Scania Україна, зусилля країни щодо залучення іноземних підприємств блокуються її найслабшою ланкою: непрацюючої правовою системою, – пише Kyiv Post.

Судова система України вважається корумпованою. Влада використала судову владу як інструмент, щоб допомогти собі, і не були зацікавлені в перетворенні судів в незалежну гілку влади, за словами юриста і колишнього координатора Наглядової ради судової системи Public Integrity Council Віталія Тітича.

Революція Євромайдан 2014 року, яка скинула колишнього президента Віктора Януковича, стала першим великим кроком вперед у викоріненні корупції, але судова система все ще потребує радикальних змін. Дві наступні адміністрації президента України зазнали критики за те, що не боролися з хабарництвом або навіть увічнювали його. За словами Тітича, попередні спроби судової реформи були демонстрацією.

Відсутність верховенства закону змушує іноземний бізнес боятися приходити на ринок, навіть не дивлячись на те, що Україна займає вигідне положення між Європою і Азією і має один з найбільших споживчих ринків в Європі. Тим, хто вже тут, часто доводиться відбиватися від ворожих судових тяжб. Scania Україна залучена в два судових процеси, які можуть коштувати компанії більше 10 мільйонів доларів, якщо вона програє в суді.

«Потрібна надійна судова система, щоб іноземні компанії не відчували ризику інвестувати в Україну. Я думаю, це перше, друге і третє, про що ви просите в цій країні », – сказав Жиде.

За більш ніж десятирічний період Scania Україна пройшла через кілька судових процесів. «Ми отримуємо необгрунтовані рішення, які свідомо незаконні і помилкові, і це основна причина того, що інвестиції небезпечні», – пояснив він, додавши, що це просто стримує розвиток і це дуже сумно.