• Нд. Чер 23rd, 2024

В'ятрович засудив МЗС за заборону на отримання консульських послуг

Джерело: Укринформ

Ставка виключно на примус та залякування у питаннях мобілізації є хибною та шкідливою для самої держави, тому заборона Міністерства закордонних справ України на отримання консульських послуг для чоловіків призовного віку за кордоном матиме зворотній ефект. Відповідну думку у коментарі озвучив екс-голова Українського інституту національної пам'яті, народний депутат від фракції «Європейська Солідарність» Володимир В'ятрович.

В'ятрович назвав ініційовану українським МЗС заборону на отримання консульських послуг для українців, які перебувають за кордоном, «шкідливою».

«Закон (про мобілізацію – прим. ред.) настає з 18 травня, підзаконні акти, які дають можливість українцям за кордоном стати на військовий облік, з'являться ще через 2-3 місяці після набуття чинності законом. Тому цей крок (заборона МЗС – прим. ред.) абсолютно не дасть жодного результату, тобто навіть якби хтось за кордоном з українців захотів стати на облік для того, щоб не мати проблем з консульськими послугами, то він просто не зможе цього зробити. Тому я вважаю, що цей крок є просто шкідливим. Навіть шкідливий для тієї, як на мене, хибної ідеї, за якою нібито таким залякуванням можна досягти того, що більше українців повернуться в Україну. Але це не спрацює», - пояснив він.

Нардеп переконаний, що такий обмежувальний захід для українців ніяк не вплине на мобілізаційну здатність України.

«Це не той інструмент, який може повернути якусь велику кількість людей з-за кордону до України для того, щоб воювати за Україну, це зовсім не той варіант. Мені здається, що загалом дедалі більша ставка виключно на примус та залякування у питаннях мобілізації, вона теж хибна. Водночас чудово розумію, що ми не виграємо війну лише добровольцями 22-го року», - зазначив він.

На думку співрозмовника, влада України має переглянути мобілізаційну політику.

«Політика мобілізації мала би бути комбінована, тобто мають бути, з одного боку, якісь заходи, які держава має право застосовувати, так і обмеження щодо прав і свобод тих людей, які намагаються уникнути мобілізації. З іншого боку, мав би бути і якийсь пряник, заохочення для служби у війську. Я говорю про конкретні заходи, такі, наприклад, як зрештою врегулювати питання рекрутингу, коли людина може вибирати частину, в якій вона повинна служити. На жаль, навіть це питання, яке спочатку було підтримане на комітеті з питань оборони під час обговорення закону про мобілізацію, потім у дуже видозміненому вигляді дійшло до парламенту та прийняте», - додав він.

В'ятрович прогнозує, що політика примусу та залякування піде на користь Росії, яка почне роздавати українцям свої паспорти.

«Росія всім користуватиметься, будь-якою нісенітницею української влади в Росії користуватимуться. На жаль, величезну частину людей, які зараз є за кордоном, у якійсь інформаційній політиці української влади, зараз представлено, як майже суцільні ухилянти. І очевидно, що таке ставлення з боку української держави призведе до того, що ці люди почнуть відвертатися від України, а це дуже поганий сигнал, бо зараз навпаки... Велика кількість людей, які поїхали, це люди з півдня та сходу України, ті, на які Росія мала великий вплив свого часу. І очевидно, що вона може поступово почати повертатися до цього впливу», - зазначив він.

Більше того, нардеп не виключає, що подібні дії української влади можуть призвести до того, що українці, які перебувають на території європейських держав, зможуть розпочати розгляд питання про набуття громадянства цих держав.

«І, до речі, Польща так точно. Я думаю, що значною мірою Німеччина, країни Балтії зацікавлені в українцях, як у своїх громадянах, тому що здебільшого це люди освічені, культурні, які готові легко інтегруватися до європейського контексту цих країн та стати їх громадянами», - зазначив він.