• Нд. Чер 23rd, 2024

Відвертість Буданова, жіноча служба як в Ізраїлі та звільнення через три роки війни-що очікувати від нововведень щодо мобілізації

Джерело: kanaldim.tv

Останнім часом жодного дня не проходить новин від ТЦК. Причому вони стосуються не лише чергових вручених повісток у спортзалах (кафе, автобусах – треба наголосити), а й суперечках про мобілізацію у вищих ешелонах влади.

Наприклад, Головком ЗСУ Валерій Залужний дуже гнучко відгукнувся про виявлення у себе прослуховування, натомість розкритикував визволення військкомів, які влітку цього року провів Зеленський після корупційних скандалів. На його думку, відсторонені від роботи військкоми були «професіонали, вони знали, як це робити, а тепер їх немає». Тепер процес мобілізації потрібно не посилювати, а «просто повернуться до тих рамок, у яких він працював раніше», що також може наблизити нас до адекватної ротації, упевнений він.

Але поки що ми рухаємося в кардинально зворотному напрямку. Так, у словах Залужного є доля здорового глузду – люди, які прийшли на місце керівників ТЦК, мають набагато менше досвіду, але й залишають на постах військкомів людей, яких підозрюють у корупції, м'яко кажучи, недалекоглядно. Все впирається в одне: у військовій сфері ми маємо дефіцит кваліфікованих кадрів уже навіть у ТЦК.

У цей же час ініціатива і у Зеленського, і у Залужного перехоплює Кирило Буданов, який назвав чисельність української армії та заявив, що корисна мобілізація для підтримки цієї кількості буде продовжена. За словами голови ГУР, українські сили зараз становлять 1,1 млн осіб. Це дуже сильний піар – хід для Буданова як політичної фігурки як такий він назвав цифри, про які раніше Міноборони воліло не говорити, а будь-яке точне визначення для будь-якої другої людини загрожує розглядом. Буданов підтримує статус-кво, але водночас анонсує посилення мобілізації. Хоча про це говорить далеко не лише він. "Будуть втрати і цю кількість потрібно тримати постійно", - і ці слова голови ГУР також свідчать про його бойовий настрій на тривале продовження військових дій, хоча з фронту зараз все більше звісток про перехід ЗСУ в оборону.

Озвучене Будановим поновило розмови про втрати української армії. У нас ці цифри не говорять, тоді як у противника втрати ЗСУ оцінюють у понад 380 тисяч осіб. Потрібно терміново спростовувати ці цифри, оскільки вони шокують, але із серйозною доказовою базою. Щоб переформатувати мислення потенційних шанувальників, потрібно бути чесними із нею.

Вже точно призовний вік для мобілізації буде знижено з 27 до 25 років, а жінки будуть зобов'язані стати на військовий облік нарівні з чоловіками, але на бойові посади залучатимуть лише добровільно. Здається, що наша країна йде шляхом Ізраїлю. Але не зовсім так. Безперечно, це цікавий та передовий підхід для організації військової служби як такої. Але впроваджувати такі радикальні зміни логічно та чесно стосовно свого суспільства у мирний час. Новий законопроект про мобілізацію ставить у незрівнянно нерівні умови тих, хто зараз виїхав з України та має статус біженця, наприклад, у Європі, а також тих, хто залишився у країні.

У зв'язку з жіночою мобільністю висока ймовірність того, що найближчим часом, до ухвалення закону, з країни вийде велика кількість жінок – далеко не всі погоджуються з новими положеннями. Знову ж таки, звернемося до досвіду Ізраїлю. У війні за незалежність 1948 року, у зв'язку з тяжким становищем країни, жінки взяли активну участь у захисті Ізраїлю, і з закінченням війни вони перестали брати участь у бойових операціях.

З початку нового тисячоліття участь жінок у бойових ролях у ЦАХАЛі значно зросла настільки, що більшість бойових посад відкрито для жінок, включаючи літніх офіцерів, Військово-морських офіцерів, бронетанкових корпусів, польової розвідки, прикордонної поліції, спецназу тощо. Але цьому передувала серйозна та глибока підготовча робота, а ЗСУ на ній просто не має часу.

Законопроект, про який розповіла нардеп Мар'яна Безугла, також скасовує термінову службу в армії та запроваджує разом її базову загальновійськову підготовку до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років. Тих, хто був терміновиком на момент запровадження військового стану, демобілізують.

І ще одна важлива, але досить широко трактована цитата: значно розширено повноваження місцевих органів влади щодо мобілізації, аж до обмеження прав шанувальників. Все ще обговорюється можливість вручати повістки у громадських місцях представниками ТЦК СП поліцейськими. Таким чином, закон може просто легітимізувати нинішній стан справ, коли їх і так вручають у спортзалах та барах. На фронт можна буде піти буквально з вулиці. Це може призвести до збільшення кількості шанувальників.

Із пропозицій депутатів – обов'язкова ротація з лінії фронту через три місяці та можливість звільниться під час воєнного стану через 36 місяців. Але, як ми розуміємо, не задньою кількістю, а від початку дії законопроекту. Втім, і ці пропозиції поки що не затверджені. Але якщо, наприклад, одночасно звільняться кілька десятків тисяч, Росія прорвуть фронт, що вказала сама Безугла.

Положення законопроекту наводять на невеселі думки, що президент, Залужний, Буданов і нардепи не мають спільного знаменника про те, як модернізувати мобілізацію. Є винятковий посил, що вона має бути і має бути посилена, але це надто формалізований підхід, від якого зараз і страждає комплектація Збройних сил.