• Нд. Лют 25th, 2024

Перемовини з позиції сили або слабкості. Що приховують заяви Данілова?

Заява секретаря Ради Безпеки Олексія Данілова про стурбованість України поновленням дискусій про необхідність проведення переговорів з росіянами щодо припинення вогню в якійсь мірі знакова. Справа в тому, що ці дискусії велися в західних медіа та серед політиків ще з кінця 2022 року, але наші офіційні джерела ігнорували ці сигнали.

Все це Данілов пояснював «страхом перед Росією», а з боку демократичного світу потрібна жорстка відповідь, оскільки Росія розуміє тільки «мову сили».

Загалом, посил Данілова не змінився з початку війни, проте зараз нас супроводжують зовсім інші геополітичні реальності, що визнає і секретар РНБО: «увага до України, можливо, буде падати через прогнозовані конфлікти на Близькому Сході, Балканах, Кавказі, Центральній Азії, навколо Арктики і за володіння ресурсами. На заході буде відчуватися втома від війни»

Питання Криму він виділяє особливо і називає його " статусним питанням для світоустрою, лакмусом для Заходу і тестом для України». Це теж програмне для нашої влади заяву, оскільки основним посилом заходу було не просто почати переговори з росіянами в умовах розділеної України, а й фактично закріпити за Москвою сьогоднішнє володіння територією півострова.

Висловлювання українських політиків і експертів з приводу подальшого ведення бойових дій з Росією подекуди суперечливі, чим користуються західні лідери думок, щоб виставляти картину в потрібному їм ключі. Лідер фракції "Слуга народу" Давид Арахамія вважає, що Росія відразу ж сяде за стіл переговорів, якщо Україна їх запропонує, тому, виходячи з цього, ми можемо говорити з Москвою з позиції сили. У цю ж годину Данілов анонсує, що строковики, чий термін служби закінчився, будуть демобілізовані. Йдеться про військовослужбовців, призваних у 2020-2021 роках на строкову службу, демобілізацію яких призупинили через війну. Але це суттєво послабить наші позиції, де і так не вистачає військовослужбовців, що може призвести до нових атак росіян. Данілов озвучує популярне рішення, але в його випадку не можна говорити про сильну позицію Києва в разі навіть натяку на переговори.

Володимир Зеленський, у свою чергу, анонсував комплексний план з мобілізації вже наступного тижня. Успіх ЗСУ на полі бою в умовах перехідного етапу та ротації військових практично неможливий. Залишається сподіватися на погані погодні умови і заморозку військових дій на зимовий період. Але це явно не позиція сили, з якою намагаються говорити Данілов і Арахамія.

Неприємно, що "ніж в спину" ми отримали від тих союзників, які зовсім нещодавно говорили про беззаперечну і тотальну підтримку України. Наприклад, президент Чехії Петро Павло, сам колишній військовий, генерал з НАТО, йшов на вибори з чіткою проукраїнською позицією, яку він протиставляв своєму попереднику Земану. Зараз же Павло вважає, що переговори між Україною і РФ про припинення війни можуть розпочатися в наступному році. Як це називати, як не зрадою союзних інтересів?

Необхідно відзначити, що війна могла закінчитися, ще навіть практично не розпочавшись. Не було б стільки жертв, руйнувань і критичних для економіки країни наслідків. Могла б закінчитися, якби у керівництва країни були б «яйця» самостійно приймати рішення і нести за них відповідальність, а не покірно підкорятися побажанням зарубіжних політиків, нехай і з дружніх нам країн.

Арахамія стверджує, що війна могла закінчитися навісні 2022 року, якби Україна погодилася на нейтралітет. Є таке українське прислів'я: повів коня кувати, коли кузня згоріла. На питання, чому Україна не погодилася, він відповів, що для цього, по-перше, потрібно було змінити Конституцію, по-друге, немає довіри до росіян, що вони це виконають. Також він сказав, що до Києва тоді приїхав Борис Джонсон і запевнив, що він не хоче нічого з росіянами підписувати і «давайте будемо просто воювати». Це до питання про слабкі позиції: Арахамія просто перекидає відповідальність доленосних для майбутнього нашої країни (!) рішень на вже колишнього прем'єра-міністра Великобританії. На щастя для нас, Ріші Сунак тримає послідовну Джонсону позицію і наполягає на виведені російських військ. Єдина проблема в тому, що війну веде не Палата громад британського парламенту.

Олексій Данілов - оплот Української державної політичної думки, який завжди озвучує виключно провладну лінію для громадян нашої країни. І симптомом є те, що держава почула сигнали ззовні, які є дратівливим для нашої країни фактором. «Турбує ті, що нестачі допомога або її ослаблення можуть вчасно змусити Зеленського почати мирні переговори зі слабкої позиції - або, що ще гірше, дозволити Росії прорвати українську оборону і позбавити Путіна будь — якого стимулу до переговорів», - попереджає Bloomberg. І чим ближче до України розташовуються наші союзники, тим наполегливіше попередження про ранні переговори. Міністерство закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що Україну можуть втягнути в переговори з Росією через нестачу військової допомоги. Не в останню чергу з тієї причини, що Литва набагато ближче до зони бойових дій, ніж та ж Велика Британія...

Автор - Артур ЖУРБЕНКО