• Чт. Гру 7th, 2023

«Маленькі перемоги» не мають сенсу

08:08 Сер 15, 2022

Є в комп'ютерному світі відмінна стратегічна гра, несподівано тонко передає світ реальний-Civilization. Там, якщо дві країни знаходяться між собою у війні, інші держави обов'язково обрушують потік засуджень за військовий конфлікт, можуть закрити кордони або навіть припинити торгівлю. Максимум що зроблять-це пошлють союзникам пару військових юнітів. Але не більше. А через якийсь проміжок часу після закінчення війни комп'ютерний інтелект забуває про всі «засудження».

Людський інтелект влаштований зовсім інакше, але і в цій ситуації багато схожого. Наші новинні стрічки забиті заголовками, які взагалі ніяким чином до України не відносяться:» громадянам Росії заборонять відвідувати Естонію«,»Латвійський парламент визнав Росію країною - спонсором тероризму". Ну то що? Всі ці несуттєві для українського жителя речі видають як маленькі перемоги, проте до великої перемоги вони ні на крок не наближають.

Це перетворюється на сумнівну гонку " нехай вони живуть гірше, ніж ми». Почнемо з того, що 69% росіян взагалі ніколи не виїжджали за кордон, 9% відпочивали там десять і більше років тому, 6% — від п'яти до семи років тому, стільки ж — від трьох до п'яти років тому. Тільки 2% респондентів їздили на закордонний відпочинок менше року тому. Таким чином, неможливість потрапити в країни Прибалтики і кудись подалі тепер для переважної більшості жителів РФ взагалі ніяк не вплине на їхнє життя. Це не стосується всяких селебріті і телевізійних фріків, яких і в Україні предостатньо.

Так-то Володимир Зеленський закликав взагалі заборонити росіянам в'їзд до країн Євросоюзу. Ну, ви пам'ятаєте, підтримали його саме прибалти. Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас заявила: "припиніть видавати туристичні візи росіянам. Відвідування Європи-це привілей, а не право людини».

Звучить, м'яко кажучи, образливо для нас же. Ну, спасибі, що дозволили користуватися таким привілеєм-у нас так-то війна в країні!

В інтерв'ю The Washington Post президент України також сказав, що країни ЄС повинні вигнати вже живуть там громадян РФ, щоб ті «змінили свою філософію». У Єврокомісії поспішили уточнити, що візовий кодекс Євросоюзу не передбачає припинення видачі короткострокових віз на всій території ЄС, рішення про обмеження кожна країна приймає самостійно. Ну, ось прибалти і прийняли. Але навіть якби Єврокомісія зробила все для ізоляції Росії, що нам з того? Що з того, якщо якогось багатенького буратіну з російським паспортом витурять з Італії, а пара московських хіпстерів не зможе поїхати до Праги на Різдво? Можна позлорадствовать, але легше нам від цього не стане.

Зеленський також додав, що відмінності в політичних поглядах не мають значення: «які б не були росіяни... нехай їдуть в Росію. Тоді вони зрозуміють". Ну і так далі. Фактично Зеленський вимагає від росіян за кордоном неможливого: щоб ті повернулися в РФ і влаштували там революцію. Однак ця метушня з візами, здається, запущена, щоб відвернути від набагато важливіших для західної спільноти озвучених речей – нафтового ембарго, стелі цін на російські ресурси. Все більш виразно, що ЄС не здатна на їх введення, ось і вирішили там затягнути довгу полеміку з приводу віз росіянам.

І навіть заборона на візи під питанням. Канцлер ФРН Олаф Шольц заявив, що насилу може собі уявити припинення видачі шенгенських віз громадянам РФ, попутно отримавши чергову дозу критики від наших ЗМІ. За його словами, відповідальність за те, що відбувається в Україні лежить на російській владі, а не на простих громадянах. Єдиний спосіб, який міг би дозволити прийняти таку заборону на рівні ЄС, - це змінити сам договір про функціонування ЄС, який включає Шенгенську угоду, але це вкрай малоймовірно. А в договорі немає положення, що допускає повну заборону на видачу віз для однієї конкретної країни…

А після цього ми дивуємося, чому раднику глави офісу президента Сергію Лещенку подобається дивитися хроніки із зображеннями трупів російських військових, про що він сам зізнався в ефірі російського, нехай і визнаного там іноагентом, телеканалу «Дощ». Така собі заключна стадія "заборони на в'їзд". Зрозуміло ж, що по той бік барикад, швидше за все, є такий же політикан, якому подобається дивитися на трупи українських військових. Ось йому і слід забороняти в'їзд взагалі в будь-яку країну. І відправляти на примусове лікування – перегляд трупів до хорошого не доводить. Від подібного рівня патріотизму і націоналізму до відвертого нацизму – доріжка дуже коротка. Австрійці, наприклад, недолюблюють німців (історія все-таки), але навряд чи хоч хтось із австрійців озвучував такі недвозначні речі. Лікарям вирішувати-девіації це чи ні.

Повторимося, обмеження до конкретної нації-небезпечна річ, з цим «арійством» краще не заграватися. І нашому президенту це достеменно відомо. Пам'ятаєте, як на самому початку війни Зеленський перейшов на російську мову і заявив, що росіяни і українці - різні, але «це не привід бути ворогами»? Те звернення було досить зворушливим і патетичним. Український президент також спростував ненависть українців до російської культури: «як можемо ми ненавидіти вашу культуру? Сусіди завжди збагачують один одного культурно, але ми не розчиняємося в вас». Так, тільки російську мову в школах ми все ж заборонимо…

Не можна бути непослідовним. Тоді Зеленський щиро дякував тисячі росіян, які виступали проти війни, а зараз закликає весь світ на тотальні заборони щодо тих же, кому він дякував. Ні, так це не працює, Володимир Олександрович: «інший Мадяр не винен в тому, що він Мадяр», як казав бравий солдат Швейк.