• Пт. Тра 24th, 2024

Ленд-ліз від республіканців для України не запрацює?!

13:04 Кві 13, 2024 ,

Чергова заява від Володимира Зеленського, що стосується озброєння нашої країни-союзники останнім часом істотно зменшили темпи постачання зброї. Президент дав зрозуміти, що без підтримки Конгресу США, який має затвердити військову допомогу, Україні буде важко не те, щоб перемогти, а й взагалі зберегтися як незалежна держава. «Без цієї підтримки Конгресу нам буде важко не тільки перемогти, а навіть залишитися. Тому важливо робити дуже конкретні речі разом»– зазначив Володимир Зеленський. The Daily Telegraph  зробив наступну заяву: захід не може собі дозволити переозброїти Україну.

Хоча артилерійські снаряди недорогі, є проблема в нестачі виробничих потужностей. За даними оглядача Льюїса Пейджа, навіть США можуть виробляти всього 28 тисяч патронів калібру 155 мм на місяць, тобто менше 10% від того, що потрібно Україні. Незважаючи на прагнення союзників збільшити виробництво, проблеми України на фронті це принципово не вирішить, так як зростає нестача людей в рядах ЗСУ.

Ці тези відкривають найгострішу дискусію з приводу того, при владі в США більш вигідні для нас демократи чи республіканці? Відповідь існує як очевидна, так і не цілком очевидна. Перші начебто більш надійні в дипломатичних відносинах, але при Байдені поставка озброєнь ніколи не мала величезних масштабів, а останнім часом зменшилася до дуже низьких об'ємів. Тому-то зараз про брак підтримки і говорить Володимир Зеленський.

Приходу до влади республіканців (в контексті Дональда Трампа) багато хто в нашій країні побоюються через радикальні заяви самого Трампа. Однак він, якщо і стане президентом, не матиме тоталітарного голосу і вже точно не заборонить постачання зброї за день-два після вступу на посаду. Більш того, республіканці не раз заявляли, що зброю України можливо поставляти по ленд-лізу. Передбачається, що так само, як в роки Другої світової війни, країна-одержувач буде оплачувати тільки те обладнання, поставлене за ленд-лізом, яке залишилося після закінчення війни. Будь-яке військове обладнання, поставлене за програмою ленд-лізу і втрачене в бою, списується, і держава, яка отримала допомогу, за нього нічого не винна.

Але фактично закон, підписаний Джо Байденом, не працює, Київ не отримує необхідної зброї, і республіканці розігрують в тому числі і дану карту перед виборами. У США досить багато списаної зброї, яка може потрапити в Україну, але з певних причин досі не потрапляє. Ці наративи може використовувати і Володимир Зеленський, коли «шкодує» про рішення, прийняті адміністрацією Байдена. Цілком можливо, що прямо або побічно, але з того боку океану республіканці сподіваються на підтримку Києва в обмін на гарантії ленд-лізу. Але хто в нинішніх умовах може давати подібні гарантії?

У березні Спікер Палати представників Джонсон анонсував внесення до Конгресу нового законопроєкту про фінансування України, повідомляє The Hill. Замість безоплатної допомоги Джонсон дійсно хоче виділити гроші в кредит або через механізм ленд-лізу. А також спікер допустив включення норми, яка дозволить конфіскацію російських активів і вкладе доходи від ліквідованої власності до Фонду підтримки України.

Присутні на зустрічі сенатори кажуть, що Джонсон «ясно» висловився про бажання виділити кошти Україні. «Я чув, як спікер сказав: "Ми не залишимо Україну з порожніми руками" або щось в цьому роді»,- сказав сенатор від республіканців Джон Корнін. Це надихає, але насторожує, оскільки йдеться в контексті вже розпочатої передвиборної гонки.

У демократів є «план Б» для продовження фінансування України, заявив член партії з Палати представників Майк Куіглі, однак цей план ще більш Примарний, ніж обіцянки республіканців. «Зокрема, спробувати «звільнити» законопроєкти, що мають асигнування для України. Ми досліджуємо це. Петиція про «звільнення законопроєкту» змушує винести його на голосування, звільнивши від розгляду комітетів. Також є «законопроєкти про чисте фінансування», які фінансують Україну. Я б наполягав на цьому як процедурній альтернативі»,- заявив Куіглі.

Також він допустив використання якоїсь «варіації» закону про ленд-ліз. Таким чином, весь «план» демократів зводиться до спроб домовитися з республіканцями, що для них свідомо програшно. Що до надій нашої країни, то поки Україна не просто втрачає час, а й втрачає життя наших воїнів, захисників Вітчизни, чиї долі вирішуються в Конгресі.

Автор - Артур ЖУРБЕНКО