• Ср. Чер 12th, 2024

Невже Захід не вірить у правдивість масових поховань в Ізюмі?

20:09 Вер 23, 2022

15 вересня в Ізюмі, після того, як російська армія залишила місто, українські війська, які увійшли, повідомили про виявлення кількох масових поховань, в тому числі одного з щонайменше 450 тіл.

Людське горе явно не варто робити темою для спекуляцій. Однак на війні, як правило, тавтології, правил немає: радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк, коментуючи новини з Ізюма, нагадав, що Захід перервав постачання зброї Києву: «450 могил. Це лише одна з братських могил, виявлених біля родзинок. Хтось ще хоче заморозити війну замість того, щоб відправляти танки? Ми не маємо права залишати людей наодинці зі злом». Але Подоляк здійснює самовпевнений напад: для Заходу відправка нової зброї означає нові людські жертви.

У відповідь Росія відхрестилася від знахідок в Ізюмі, звинувативши Україну в провокації. Управління Верховного комісара ООН з прав людини має намір організувати моніторинговий візит до Ізюма для з'ясування обставин загибелі цих осіб, повідомила представниця організації Елізабет Троссель. З цієї причини західні ЗМІ вкотре презентують і українську, і російську точку зору на події. Підхід до висвітлення військових дій змінився після Маріуполя. Це, однак, пов'язано не тільки з ходом війни, але і з геополітичним завданням стримування, яке Німеччина і США ставили перед собою, в першу чергу.

Це робить аргументи західних ЗМІ щодо масових поховань в Ізюмі непереконливими для власних глядачів і передплатників. Один з французьких телеканалів супроводив кадри ексгумації тіл фразою «братська могила мирних жителів міста», що викликало невдоволення коментаторів: «Вони безсоромно брешуть, і люди все ковтають, ЗМІ говорять про братську могилу, коли на відео чітко видно, що це кладовище».

Більш авторитетні BBC News, Reuters, Deutsche Welle і т.д. намагаються говорити про Ізюм в нейтральному стилі, в тому числі і через строкату реакцію: журналістський «промах» або бажання помножити факти призводить до недовіри.

Додає полеміки в західних колах тема дат смерті на могилах. На деяких фотографіях поховання датовані березнем 2022 року, в той час як російські війська зайняли місто 1 квітня. Ймовірно, поховання в лісі під Ізюмом стали проводити під час боїв за місто, коли він не був захоплений.

Зовнішньополітичні відомства також займають нейтральну позицію. Ось, наприклад, реакція на новину з України від австрійського МЗС: «Ми глибоко шоковані останніми повідомленнями про масові поховання в Ізюмі. Винні мають бути притягнуті до відповідальності". Президент Франції Еммануель Макрон точніше у своєму формулюванні: «Я рішуче засуджую звірства, вчинені в українському Ізюмі під час російської окупації. Ті, хто їх вчинив, будуть притягнуті до відповідальності за свої дії. Без справедливості немає миру".

В результаті нейтральне формулювання не отримує схвалення від офіційного Києва. Посол України в Австрії Василь Гімінець висловив обурення з приводу повідомлення про Ізюм кореспондента австрійського мовника в Україні Крістана Вершюца. «Дратує і захоплює: репортажі про Ізюм на ZIB2. Світ шокований тяжкими злочинами російської армії, які були розкриті в Ізюмі. І сумнівається тільки ОРФ. Сотні мирних жителів, в тому числі цілі сім'ї: убиті і покалічені", - написав Хімієць.

Він також прокоментував заяви Крістіана Вершюца про те, що зараз ніхто не пам'ятає масових вбивств українців у Бучі. "ZIB2, ORF – ви серйозно? Весь світ говорить про Бучу. День за днем журналісти, іноземні делегації приїжджають, розмовляють з тими, хто вижив, жахаються побаченого і почутого, повідомляють про розслідування російських військових злочинів міжнародними групами. Тільки у кореспондента ORF інша картина реальності. Що має статися, щоб загострити його сприйняття?".

Важко дорікнути австрійському телебаченню в симпатіях до Росії, але окупувати українську сторону не поспішає. Той же Вершютц закликав "почекати, що скажуть патологоанатоми". Посилаючись на неназваного "слідчого харківської поліції", кореспондент повідомив, що виявлені тіла жертв були знайдені в дуже поганому стані і що "в деяких випадках є ознаки можливих військових злочинів, але все ж багато там загинуло від артилерійських обстрілів".

Водночас, коментуючи важливість для України розслідування цих можливих воєнних злочинів, про які заявив Президент України Володимир Зеленський, кореспондент, зокрема, зазначив, що «не слід забувати про медіа та інформаційну війну». На цьому тлі Вершютц зазначив, що Міністерство оборони України спеціально зібрало понад 100 журналістів для процесу ексгумації постраждалих.

Говорячи про "силу картини", австрійський журналіст також закликав "згадати Бучу" і про те, який це був тоді "великий ажіотаж". "Але хто ще в ЗМІ сьогодні про це говорить? Хоча при цьому до сих пір немає остаточного розслідування того, що і як хтось це зробив", - сказав Вершютц.

Відсутність єдиної позиції у світі щодо Ізюма, як і щодо різанини в Бучі, призводить до множення «журналістських розслідувань» та нових версій того, що сталося, тоді як офіційне розслідування в Україні з різних причин протікає дуже повільно. Одне залежить від іншого, а напівправди продовжують множитися на Заході.