• Нд. Чер 16th, 2024

Вугільні ТЕС олігархів забруднюють всю Європу

Українські вугільні електростанції відповідальні за більшість викидів в атмосферу в Європі. За звання найгіршого забруднювача Європи ми змагаємося з Туреччиною і країнами Балканського півострова.

Про це йдеться в звіті аналітичного центру Ember.

Те, що Україна не могла прозвітувати про викиди з електростанцій на непідконтрольних територіях, не завадило їй стати одним з найбільших забруднювачів повітря в Європі.

Так, українські вугільні електростанції відповідальні за 72% викидів PM10. Серед топ-10 електростанцій з найбільшими викидами летючого попелу (PM10), Україні належать 8. Сюди входять Курахівська, Бурштинська, Трипільська, Луганська, Зміївська, Вуглегірська, Слов'янська і Ладижинська ТЕС. Україна виробляє 34% своєї електроенергії на 20 вугільних електростанціях, побудованих до 1976 року, ні на одній з яких немає обладнання для сіркоочистки, крім другого Трипільського блоку, який був встановлений з ДДГ в якості пілотного проекту.

Згідно з підрахунками Секретаріату Енергетичного Співтовариства суми державних субсидій у вугільну енергетику України є найбільшими у всьому регіоні і в 2018-2019 роках склали 751 млн євро.

Але, незважаючи на такі вкладення, з часу приєднання України до Договору про Енергетичне Співтовариство в 2011 році жодна з українських ТЕС не була приведена у відповідність до вимог Директиви ЄС щодо викидів, це відзначають автори дослідження.

9 з 20 найбрудніших підприємств теплової енергетики в Україні належать ДТЕК Ріната Ахметова, 3 ТЕС державної "Центренерго" до недавнього часу контролювалися Ігорем Коломойським, 1 ТЕС належить краматорському депутату від групи "Довіра" Максиму Єфімова, а брудні ТЕЦ - екс-нардепу Анатолію Шкрібляку . Всі приватні ТЕС і ТЕЦ, що працюють в Україні, оформлені на офшорні компанії і виводять прибутку за кордон, - повідомляє «Бізнес Цензор»

Крім викидів PM10, Україна також відповідальна за 27% викидів SO2. За нами розмістилися Туреччина (24%), Сербія (15%), Боснія і Герцеговина (11%).

Серед 30 електростанцій, що забруднюють діоксидом сірки, 12 з України, 6 - з Туреччини, по чотири - з Сербії та Боснії і Герцеговині, а також по одній - з Чорногорії, Північної Македонії, Польщі та Болгарії.

Агентство з охорони навколишнього середовища США відзначає, що дрібний зольний пил в формі мікрочастинок PM2.5 може потрапляти в кровотік, пошкоджувати легені і серце, викликати інсульт і призводити до передчасної смерті. Двоокис сірки в високих концентраціях здатна викликати небезпечне для життя накопичення рідини в легенях, а навіть одноразовий вплив високої концентрації може викликати хронічні захворювання на зразок астми. Оксиди азоту викликають запалення дихальних шляхів і порушують нормальні клітинні механізми, ушкоджують тканини, знижують властивості імунітету людини. викиди двоокису сірки і оксидів азоту також призводять до кислотних дощів, які шкодять лісам та іншим екосистемам, тоді як осідаючи на землю, зольний пил забруднює грунт токсичними важкими металами.

Згідно з даними ЄАНС, більш висока кількість вироблення вугілля в країні призводить до більш високої частки викидів забруднюючих речовин в атмосферу для її енергетичного сектора. По всій Європі ці забруднювачі впливають на здоров'я і благополуччя. За даними Європейського агентства з навколишнього середовища (ЄАНС), одні тільки тверді частинки стали причиною близько 417000 передчасних смертей в 41 європейській країні в 2018 році.

Коли вугілля спалюється для вироблення електроенергії, в повітря викидаються забруднювачі, які становлять загрозу для здоров'я людини і є причиною великого числа передчасних смертей. Оскільки забруднюючі речовини іноді переміщаються на тисячі кілометрів, забруднення повітря від вугільної енергетики є проблемою для всієї Європи, незалежно від джерела.