• Нд. Чер 23rd, 2024

Втрати під час контрнаступу: чи можна про це говорити вголос?

10:09 Вер 26, 2023 ,
Джерело: УНИАН

Ми вже звикли, що песимізм щодо результатів наступу нашої країни походить від західних ЗМІ. Найчастіше – американських. The New York Times пише про ситуацію на Півдні, що поки що прорвати вдалося лише першу лінію оборони і відбити «крихітне» село Роботино, «що стало тактичною перемогою, яка підкреслила величезні проблеми, які чекають попереду».

Попереду, на думку американських журналістів, додаткові міни, траншеї та «свіжі російські сили», але ще й погіршення погоди. У вітчизняних джерел інформація зовсім інша: російські сили виснажуються, що може дозволити у майбутньому зробити прорив. Різниця ось у чому: іншу інформацію дає військове керівництво. Можна припустити, що частина українців прислухається саме до американської, в якомусь сенсі неангажованої думки. І військовому керівництву також необхідно враховувати аналіз союзників.

У NYT висновок вкрай негативний: «Можна сказати напевно: більше людей загине, більше будівель згорить, а навколишні сільськогосподарські угіддя будуть засіяні мінами і снарядами, що не розірвалися, на розмінування яких, ймовірно, знадобляться десятиліття». І як резюме ситуації американське видання вкотре нагадує, що «без суттєвих результатів Україна ризикує втратити підтримку Заходу, що схилятиме її до переговорів».

У даному контексті для ЗСУ найважливіше питання людських втрат. Це досі є табуйованою темою, і масштаб загиблих, поранених, які вибули з ладу, ми дізнаємося лише про новини про мобілізацію – і з американських джерел. У Міноборони не дуже схвалюють такі коментарі, тому найчастіше вони приходять із регіонів. Начальник Полтавського об'єднаного міського ТЦК та СП підполковник Віталій Бережний озвучив втрати української армії: з кожних 100 осіб, мобілізованих восени 2022 року, залишилося 10-20. Це, звичайно, гнітюча статистика, після якої важко повернутися на оптимістичний лад.

Бережний дав зрозуміти, що формування потребують поповнення. Але саме озвучування такої інформації було несподіванкою. Ця інформація в Україні є державною таємницею та засекречена на час воєнного стану. Раніше, 31 серпня, секретар РНБО Олексій Данилов прокоментував заяви, що нібито ЗСУ втратила 70 тисяч солдатів. За його словами, ця інформація є хибною. Глава ГУР Міноборони Кирило Буданов заявив, що втрат на війні дуже багато, і сприймати це нелегко. Але невідомо, 70 тисяч чи ні. Заяви Бережного ніхто не спростував, і за його словами можна зробити висновок, що втрати з минулої осені склали досить відчутні 80-90%. Військовому керівництву варто задуматися про роз'яснення чи спростування цієї інформації.

Ситуація неоднозначна: наші дані є засекреченими, а на Заході ці дані виявляються доступними для громадськості. Українські медіа з огляду на принципи роботи засобів масової інформації не можуть не публікувати їх. Замовлення західних джерел призведе до зниження довіри до наших ЗМІ з боку самих українців – ті читатимуть лише західні джерела.

Наприклад, Sky News цитує американського медика Майка Коркорана, який займається протезуванням, зокрема й українців. Він повідомив, що не менше ніж 25 тисяч українських військових втратили кінцівки з початку війни. Sky News зазначає, що за 18 місяців війни в Україні як мінімум у 10 разів більше солдатів зазнали ампутації кінцівок, ніж за 20 років війни американців в Іраку та Афганістані. Також видання стверджує, що на війні українці часто накладають джгут надто високо від рани та залишають його на дуже довгий термін. В результаті відмирають клітини кінцівки, і видаляти доводиться цілу руку чи ногу, а не лише її частину. І цей процес здійснюється «в найжахливіших умовах». Раніше The Wall Street Journal називав ще більшу цифру українців, які втратили одну чи кілька кінцівок – до 50 тисяч. Безсумнівно, такі публікації заслуговують на офіційний коментар з боку наших військових, тому що в жителя України може сформуватися дві реальності: та, яку описують наші ЗМІ, і та, яку описують західні.

Очевидно, що якщо темпи мобілізації не знижуються, то й втрати теж. Чому ми процитували у цьому матеріалі військкома Полтавської області? Тому що він опосередковано дав статистику втрат, яку потім підхопили західні джерела. «Настрої в Україні погіршуються» через високі втрати та перспективи затяжної війни, пише Telegraph, потім публікуючи заяви Бережного. «Можливо, найбільша відмінність від 2022 року в тому, що зараз померло так багато людей, — заявив нардеп Дмитро Наталуха. - Кожна друга людина тепер знає когось, хто загинув у боях. Я втратив рахунок своїм друзям, які загинули. То де проводиться межа між секретними даними та емоціями від втрат, яку вже переступають навіть наші політики?