• Нд. Чер 16th, 2024

Статки Ахметова зросли у 2,7 рази за рік, чим він володіє?

Статки ста найзаможніших українців зросли на 42% за рік. Очолили рейтинг 2021 року Рінат Ахметов, Віктор Пінчук та Костянтин Жеваго.

Про це повідомляється у випуску журналу Forbes.

Статки Ахметова зросли у 2,7 рази з 2,8 млрд доларів до 7,6 млрд доларів.

Статки Ігоря Коломойського оцінили в 1,8 млрд доларів (+0,8 млрд доларів в порівнянні з 2020 роком), Геннадія Боголюбова – в 1,7 млрд доларів (+0,5 млрд доларів), Олександра та Галини Герег – у 1,7 млрд доларів (+0,4 млрд доларів).

Петро Порошенко став багатшим на 0,2 млрд доларів, його активи оцінюються в 1,6 млрд. Проте експрезидент України опустився у рейтингу Forbes з третього на сьоме місце.

Загалом 76 учасників із першої сотні українського списку за рік збільшили свої статки. Багатство першої сотні зросло на 42%, до 44,5 млрд доларів, що трошки менше всіх видатків держбюджету України на 2021 рік.

За словами укладачів рейтингу, збільшенню активів найбагатших українців сприяло зростання котирувань ключових експортних товарів – нафти, сталі, пшениці й кукурудзи.

Навесні 2021 року підвищення цін на сировинні товари лише прискорилося, "створюючи непоганий зачин для збільшення статків учасників найбагатшої сотні і в 2022 році".

Чим же володіє найбагатша людина України?

Ахметов під своїм контролем тримає найрізноманітніші сфери, такі як: медіа, банки, рітейл, нерухомість, заправки, видобуток нафти, газу, вугілля, виплавка сталі, сільське господарство, зв’язок, страхування тощо.

Свої доходи Ахметов отримує від понад 100 підприємств, які знаходяться під прямим або опосередкованим контролем найбільшої в Україні керуючої компанії — Систем Кепітал Менеджмент (СКМ).

Найбільшу монополію Ахметов має в енергетичному холдингу. Якщо говорити про вугілля, то майже 80% всього вугілля в Україні видобувається саме на шахтах Ахметова. Як сказала держуповноважена АМКУ Агія Загребельська у програмі “Он воно як”, 35% достатньо для того, аби говорити, що ми маємо структурні ознаки монополії, - повідомляю ресурс styknews.

Агія наголосила, що загалом в Україні 37 обленерго, з них сім є найбільшими. І після останнього придбання групою ДТЕК двох обленерго, п’ять найбільших належать Ахметову.

Якщо говорити у цілому про ситуацію в Україні, то обленерго, що належать групі ДТЕК, передають понад 48% електроенергії українцям, – підсумувала Загребельська.

Водночас вона додала, що кожна обленерго є природною монополією, адже в області лише одна структура займається передачею електроенергії. Агія підкреслила, що понад 90% електроенергії експортується компанією Ахметова.

В той час коли олігархи збільшують свої статки через монополізм, простим людям постійно підвищують тарифи на електроенергію, газ, тепло, зв'язок та ін.. забуваючи що зростання заробітних плат не пропорційно зростанню апетитів олігархату.

Так, наприклад, ринок електроенергії почали реформувати ще декілька років тому. А з 1 липня 2019 в Україні запустили нову модель оптового ринку електроенергії - вже без державної компанії "Енергоринок", якій раніше електростанції постачали всю вироблену електрику і яка потім продавала цю електрику обленерго, а ті у свою чергу підприємствам і приватним споживачам.

Посередника ліквідували, але ситуація на ринку не покращилася. За словами директора київського аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Олександра Сергієнка, ринок електроенергії деформований. "Електроенергія, вироблена на АЕС, мала б домінувати, бо вона найдешевша, але АЕС не могли повноцінно реалізовувати свою електроенергію зі штучних причин, зокрема, щоб дати заробити вугільним електростанціям Ахметова. В результаті у листопаді ми прийшли до того, що середньозважена ціна української електроенергії була вище, ніж у більшості європейських країн", - повідомляє DW.

У цьому році ціна на електроенергію для населення «пригальмована» владою на місяць, але потім, за прогнозами експертів, значно зросте.

Зауважимо, що більше 90% цього кінцевого тарифу для населення – це тарифи на передачу, розподіл і постачання. Відповідно, тільки 15 копійок з 1,68 грн йде на оплату виробленої НАЕК «Енергоатом» електроенергії, яку отримують побутові споживачі, - повідомляє урядовий портал.