• Нд. Чер 16th, 2024

Петро Порошенко очолив державу в надзвичайно складних умовах - низька довіра до влади, іноземні війська, пустий бюджет. Проте йому вдалось зберегти Україну цілою, відродити славетне українське військо та не впустити «русский мир» на решту країни. Заради досягнення цієї мети використовувалися різні методи. Одним з найбільш ефективних стала правильно організована церковна (релігійна) політика, в тому числі і всі зусилля заради обдарування Україні Томосу.

«Томос - це перемога України і поразка Росії, можливо, не менш, а може, і більш важлива, ніж перемога на фронті. Адже це є фундамент побудови держави. І саме тому зараз для нас це так важливо», - заявив в 2018 році президент Петро Порошенко. За його словами, Томос укріпить релігійну свободу, міжконфесійний мир, посилить права і свободи громадян.

«Радіємо, що вселенський патріарх як духовний провідник православного люду, як постать глобального масштабу почув наш голос і наші прохання. Невтомна праця Його Всесвятості на духовній ниві назавжди залишаться в історії Церкви і в історії народів, особливо православних.Томос-фактично ще один Акт проголошення незалежності України. Він укріпить релігійну свободу, міжконфесійний мир, посилить права і свободи громадян. Особливо тих, котрі перебували поза спілкуванням із вселенським православ'ям і яких несправедливо таврували не канонічністю», - підкреслив Порошенко.

15 грудня 2018 року в Києві відбувся Об'єднавчий собор, на якому була створена Православна Церква України на чолі з митрополитом Київським і всієї України Епіфанієм. Перед Об'єднавчим собором відбувся Помісний собор, Українська православна церква Київського Патріархату та УАПЦ прийняли рішення про самоліквідацію. До новоствореної церкви приєдналися також кілька ієрархів Української Православної Церкви (МП).

Україна змогла отримати Томос завдяки Божій волі прагненню українців і втраті пильності з боку диктатора Володимира Путіна. Про це заявив Петро Порошенко в шоу «Гончаренко рулить»: «Велика кількість ієрархів наших Церков, які щиро прагнули, щоб це сталося, говорили мені: «не довіряйте Візантії». Ви поставили весь свій авторитет, все своє життя на те, що Ви отримаєте Томос і будьте готові до того, що Томосу ви не отримаєте», — зазначив Порошенко.

Лідер «Європейської солідарності» зауважив, що Томос безліч разів перебував під загрозою. Україну врятувало одне: «Кирило переконав Путіна, що це неможливо. І вони дивилися на це все, як на дитячі іграшки. І коли Бог так сподобив, що ми його отримали, вони вже нічого не могли зробити», – розповів Петро Олексійович

П’ятий президент зазначив, що переговори про утворення ПЦУ почалися ще у 2015 році. «Причому до останнього церковні структури України не були залучені в ці переговори, бо у них не було міжцерковних контактів. Бо російська церква виходила лише з одним меседжем: тут є «канонічні» – там «не канонічні», тут є «правильні» – там «розкольники». Позбавити права найбільшу європейську націю взагалі на свій шлях до Господа», – зауважив Петро Порошенко. Він нагадав, що мало хто в Україні вірив у те, що Вселенський патріархат надасть Томос про автокефалію. «А я казав: ми маємо велику любов до України з боку Вселенського патріарха. Ви уявити собі не можете, наскільки були щирі почуття Його Всесвятості. І велику віру в Бога справжнього християнина, справжнього Предстоятеля Вселенського Православ‘я», – говорить Порошенко.
П’ятий Президент зазначив, що переговори тривали кілька років. «І коли він мене запитав під час спілкування з усіма членами Синоду Вселенського патріархату: скільки років вам буде потрібно для того, щоб зібрати підписи всіх церковних ієрархів церков, які об’єднуються? Я відповів – тиждень. Через тиждень вони будуть у вас. А скільки місяців вам буде потрібно, щоб проголосувати рішення парламенту, який підтримає ваше президентське звернення від світських осіб. Я сказав – добу. Звідки такий оптимізм? Я кажу – тому, що наш український народ 300 років чекав цього кроку від вас, Ваша Всесвятосте», – згадує Петро Порошенко.

Наведемо хронологію історичних подій подій для України і всього християнства. 10 березня 2016 року Петро Порошенко у Константинополі (Стамбулі) вперше особисто зустрівся із Патріархом Варфоломієм та обговорив створення єдиної помісної Православної церкви, яку прагне і чекає український народ. 19 квітня 2018 року Верховна Рада проголосувала за постанову щодо звернення президента до Вселенського Патріарха – ідею Помісної церкви підтримали 268 депутатів майже всіх фракцій. 27 липня 2018 року до Києва на відзначення річниці Хрещення Київської Русі-України приїхав митрополит Еммануїл Гальський, архієпископ Даниїл Памфілійський зі США та єпископ Іларіон Едмонтонський з Канади. 28 липня 2018 року Хресна Хода на День Хрещення Русі-України та молитва за єдину помісну Православну церкву України: 11 жовтня 2018 року Священний Синод Вселенського Патріархату анулював акт 1686 р., за яким Московський патріархат отримував певні права щодо Київської митрополії, якими зловжив. Петро Порошенко записав звернення, де привітав українців. 3 листопада 2018 року Петро Порошенко та Вселенський Патріарх Варфоломій підписали у Стамбулі Угоду про співпрацю та взаємодію між Україною та Вселенським патріархатом 29 листопада 2018 року Синод Вселенського патріархату затвердив текст Томосу і проект статуту Української церкви, в якому мали бути відображені положення Томосу. 15 грудня 2018 року у святій Софії Київській відбувся Об'єднавчий Собор ПЦУ, на якому предстоятелем нової Православної церкви України обрано Митрополита Епіфанія. 5 січня 2019 року в резиденції на Фанарі Вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію. 6 січня 2019 року у храмі святого Георгія Побідоносця у Царьгороді (Стамбулі) під час Божественної літургії Вселенський Патріарх Варфоломій вручив Томос Предстоятелю Православної церкви України Блаженнійшому Митрополиту Епіфанію.

Президент Петро Порошенко, який брав участь у церемонії підписання Томосу для Української Церкви, висловив свої враження від цієї події: «Слава Богу! Без Божої волі неможливою була б ця подія – підписання Томосу для України. Вдячний Його Всесвятості Варфоломію за віру, любов до України та нашого народу, мужність розпочати процес надання автокефалії Православній Церкві України, завершення якого ми святкуємо в ці дні». Порошенко також заявив, що патріарх Варфоломій прийняв позитивне рішення про створення в Україні єдиної помісної церкви. «Те, про що мріяли покоління українців і молилися сучасники — нарешті сталося: Україна отримала томос», — написав він. «Це-питання всієї світової геополітики. Це-падіння Третього Риму як давньої концептуальної заявки Москви на світове панування», — підсумував наш Президент.

Ніхто не здатний зупинити Україну і українців, які знімають ярмо московської церкви і Московської імперії. Про це 13 січня 2019 року у Вінниці заявив Президент України Петро Порошенко, виступаючи на площі біля Спасо-Преображенського кафедрального собору. «Це тільки початок. І нам як і раніше, а може навіть і більше необхідна наша єдність. Як в молитві: «Боже, нам єдність подай». І Господь дав нам єдність і ніхто не здатний зупинити Україну і українців у нашій роботі і нашому шляху з розбудови власної держави. Ніхто не здатний зупинити українців, які відходять геть від Радянського Союзу. Ніхто не здатний зупинити Україну і українців, які знімають ярмо московської церкви і Московської імперії», – підкреслив пан Президент. За його словами, це початок для духовної роботи, і кожен день до Православної церкви України приєднуються нові парафії. Лідер України особливо подякував Вселенському Патріарху Варфоломію за його зусилля і тверду позицію в питанні надання Томосу про автокефалію Православній Церкві України. «І ось зараз наша церква є канонічною, а нехай вони зараз самі розберуться, покажуть томос ... А де їх томос? Сталіним підписаний? Ось це все з цього і починалося. Правда - її не сховаєш», – сказав глава Української держави. «Якби за п'ять років мого президентства був би тільки Томос, я б пишався тим, що це вдалося» – Петро Порошенко.

Державний лідер дуже часто думає, з чим він увійде в історію. Але треба зауважити, що історична пам'ять народів дуже вибіркова. Зазвичай в ній залишається якась знакова подія, або якийсь ряд подій, за якими і формує уявлення про нього, або про неї. Так, наприклад, Єлизавету Петрівну пам'ятають за вперше введений мораторій на смертну кару, за відновлення Гетьманату та відродження Київської митрополії. А багато проблемних аспектів залишаються тільки історикам. Грушевського пам'ятають, як першого президента, як лідера країни, як символ незалежності. Але мало хто пам'ятає, що він не підтримав українських патріотів, зокрема Євгена Коновальця, і згодом працював на радянських окупантів. Не всі можуть одночасно описувати і творити історію.

Повернемося в наші дні. В такому контексті варто окремо згадати,що Порошенко увійде в історію саме завдяки Томосу, а недосконалості внутрішньої і зовнішньої політики, брудні звинувачення, котрі продукує п’ята колона будуть аналізувати вузько профільні фахівці. Томос Петру Олексійовичу дістався непросто, він зустрів цілий шквал критики з багатьох сторін, лаяли його й атеїсти і християни. Він став першим президентом України, який чітко усвідомив важливість релігійного чинника для внутрішньої і зовнішньої політики країни.

«Томос і єдина церква є духовним фундаментом для всіх православних і не тільки православних. Єдина церква і Томос є елементом держави і ми творимо, ми зміцнюємо нашу Українську державу», - сказав Петро Порошенко. Глава держави підкреслив, що всі українці, які моляться за єдність Православної Церкви є «учасниками процесу об'єднання і створення нової помісної церкви» і подякував кожній парафії і кожному священику за рішення приєднатися до нашої церкви.

Предстоятель Православної Церкви України Блаженніший Митрополит Епіфаній подякував Президенту України за його зусилля щодо отримання Томосу про автокефалію: «Президент України Петро Олексійович зумів достукатися до сердець всіх українських ієрархів, а також до серця Його Святості Вселенського Патріарха Варфоломія. Ми спільними зусиллями, церковні ієрархи і державні мужі на чолі з Президентом зуміли подолати цей нелегкий шлях», - підкреслив Митрополит Епіфаній. Він підкреслив, якщо ми єдині, то Господь благоволить і допомагає нам.

Предстоятель Православної Церкви України також зауважив, що в Томосі вписано ім'я Президента України. «Ваше ім'я назавжди увійде в історію нашого українського народу і нашої церкви нарівні зі славними вождями Володимиром Великим і Ярославом Мудрим, Костянтином Острозьким, гетьманом Іваном Мазепою, які зробили дуже багато, щоб наша українська держава з'явилася, а наша українська церква дійшла до часу, коли ми можемо святкувати нашу духовну перемогу і свідчити, що ми прагнемо до єдності. І Господь нас об'єднав навколо Київського престолу, і ми в своїй державі мали єдину помісну церкву», - сказав Митрополит Епіфаній. При цьому він підкреслив, що «зроблено дуже багато, але багато роботи ще попереду» і закликав усіх до спільної молитви за єдність.

Тепер у часи підступної навали одвічного ворога, свята і патриотична, ПЦУ стала надійною опорою українського народу та воїнів у запеклій боротьбі за державу.

Артур Журбенко