• Нд. Чер 16th, 2024

Обіцяти не означає Одружитися. Підсумки Давосу для України

Форум у Давосі залишив двояке враження. У глобальному сенсі він зафіксував нестійке становище світової економіки. На Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ) назвали це каламбуром – «нестійка рівновага». У житті так не буває, а ось в економіці цілком можливо.

Підвищена інфляція в єврозоні в 2024 році сповільниться, а зростання світової торгівлі набиратиме швидкість. Але вже в наступні році те, чого вдасться досягти до кінця цього, може знову піті вниз. Ще одним новим терміном пісня ВЕФ стала «Нова нормальність» - і це вже ближче до нас.

Цього року, на відміну від минулого, учасники фінансової сесії практично не обговорювали проблеми фрагментації світової економіки. До теми нарощування торгівлі з дружніми країнами і скорочення з «політично не близькими» учасники форуму звернулись лише в контексті економічних відносин Китаю і США.

Володимир Зеленський вирушав до Давосу з серйозними намірами. Головне-заручитися перспективами інвестицій союзників в українську економіку. На жаль, ніяких гарантій ми з цього приводу не отримали.

New York Post написав наступне: надії, які Зеленський покладав на форум у Давосі, впали. Банкіри послухали Київського гостя, висловили йому підтримку, але від інвестицій відмовилися: розбомблені стартапи доходів не приносити. Додому український президент поїхав ні з чим, констатувало видання.

Давос-це щорічна зустріч представників еліти Уолл-стріт і фінансистів - глобалістів, і отримати тут холодний прийом на кшталт холодного душу. Фінансисти з Уолл-Стріт дійсно активно проявляють інтерес до інвестицій в Україну. Як і багато хто, банкіри захоплюються стійкістю нашої країни. Крім того, фінансове співтовариство визнає геополітичну необхідність перешкодити Володимиру Путіну відновити Радянський Союз за рахунок українського народу.

І їм сподобалось те, що Зеленський повідомив їм у Давосі: незважаючи на триваючі бойові дії, темпи інфляції в Україні впали з 30% до 6%, а економіка почала зростати. У найближчі місяці президент навіть планує відкрити аеропорт у Києві. За його словами, в західній частині країни все спокійно.

Але є «але». Обіцяти не означає одружитися. Впливові JP Morgan, Bridgewater Associates, Carlyle Group, Blackstone, BlackRock і їх представники вели собе так, ніби вони вже були готові укласти угоду — спочатку перед камерами, а потім і перед самим Зеленським у ході приватної зустрічі, на якій вони обговорювали, як можна відновити інфраструктуру України, побудувати технологічну економіку і налагодити виробництво. Це виявилося лише награною підтримкою України і нашого курсу на продовження боротьби. «Награність» стала основним трендом багатьох союзників. У США говорять про перспективність інвестицій в Україну, але не поспішають їх надавати.

Єдиною перемогою Зеленського можна назвати наступну догоду: мільярдер Роберт Крафт, власник команди New England Patriots, всерйоз розглядає можливість будівництва декількох заводів в Україні. Щоправда, він придивляється до деяких місць у відносно тихій західній частині України, де пізніше цього року, можливо, розпочне будувати свій завод.

Але і ця новина не така позитивна, як хочеться. Представник Kraft Group повідомив, що компанія лише «провела кілька попередніх дискусій, обговоривши можливості зробити там щось в майбутньому, але поки нічого не вирішено».

За словами джерел у банківській сфері, Зеленський переконав великих інвесторів, що він активно бореться з корупцією, яка є серйозною перешкодою, що заважає залученню значного капіталу. Їм також подобається чути про те, як відновлюється українська економіка.

Основною перешкодою для відновлення України є бойові дії. Тут повернемося до того, з чого почали. У Європі прекрасно розуміють, що війна не дасть можливості адаптуватися до «нової нормальності» всім. А інфляція, яку так-сяк стримають в цьому році, в 2025-му, коли у країни буде необхідність збільшувати військові бюджети і заповнювати нехватки після військової допомоги нашій державі, здорожчення зрушиться на ЄС з подвійною силою. У США лише спостерігають за тім, що відбувається і з побоюванням думають про вливання у воюючу країну. «У найближчому майбутньому Україні не варто сподіватися на значні фінансові вливання з боку приватних інвесторів. Можливо Даймон саме так і сказав Зеленському»,- резюмує Чарльз Гаспаріно. У всякому разі, поки йде війна. А по її закінченню інвестицій знадобиться набагато більше.

Неважливо, зараз або після закінчення бойових дій (дата вже розпливчаста), але без іноземних грошей Україну відновити не вийде. Не варто розраховувати на свої сили – в тому числі і робочі, оскільки вже зараз у нас гострий дефіцит кваліфікованих фахівців. І нинішній дотаційний бюджет може стати ще більш дотаційним, борговим. З цієї причини шанси на прямі інвестиції без конкретних зобов'язань уряду щодо іноземного капіталу неможливі.