• Пт. Чер 21st, 2024

Яка існує відповідальність за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору?

За використання праці найманих працівників з порушенням трудового та податкового законодавства передбачена відповідальність, -  повідомляє ДПС

Зокрема, за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час при його повній зайнятості на підприємстві, виплату зарплат «у конверті» підприємство, фізична особа - підприємець, платник єдиного податку на І - ІІІ групі оподаткування отримає попередження, а підприємство/підприємець на ІV групі або загальній системі оподаткування сплатить 10 мінімальних заробітних плат (з 01.01.2021 - це 60 тис. грн). За повторне порушення передбачено відповідальність 30 мінімальних заробітних плат (180 тис. грн відповідно).

Податківці звертають увагу, що укладення трудового договору дає можливість найманому працівнику бути захищеним чинним трудовим законодавством у разі порушення його прав, а саме: у разі затримки виплати заробітної плати, відмові в оплаті праці за виконану роботу. Тільки офіційне працевлаштування та отримання легальних доходів гарантує працівникам реалізацію їх прав на пенсійне забезпечення, оплату листків непрацездатності, оплачувані відпустки, отримання допомоги по безробіттю тощо.

Н даний момент існують два види договорів: трудовий договір і цивільно-правовий договір в залежності від того, які завдання буде виконувати працівник. Якщо виконання обов'язків працівником не потрібно на постійній основі, доцільно укладення цивільно-правового договору. Якщо ж працівник зобов'язаний виконувати певну постійну роботу і знаходитися на робочому місці, і дотримуватись трудового розпорядку - це трудовий договір.

Велика кількість неофіційно працевлаштованих співробітників в Україні, пов’язана в першу чергу з податками, які відповідно до чинного законодавства України, становлять 41,5%, що включає:

18% - податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);

1,5% - військовий збір;

22% - єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

«Що потрібно зробити, щоб кількість цих законослухняних компаній збільшувалася? Звичайно, що знизити податки. Бізнес готовий платити адекватні податки, якщо він буде бачити і розуміти, куди йдуть ці відрахування і їх реальний результат у вигляді розвитку країни в цілому»,

- сказав Олександр Пілягін,  керуючий партнер юридичної компанії «ДП ГРУП».

ДПС, в свою чергу, нагадує що роботодавці зобов'язані надсилати повідомлення про прийняття працівника на роботу до податкової інспекції за місцем обліку їх як платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таке повідомлення затверджено постановою Кабінету Міністрів від 17.06.2015 р. № 413 та має бути надіслане до початку роботи працівника.