• Сб. Гру 3rd, 2022

За участь у страйку можуть звільнити з роботи: Кабмін пропонує новий законопроект

13:09 Вер 30, 2022

Кабінет Міністрів України розробив законопроект «Про працю», який розширює перелік причин відсторонення працівників від роботи. Про це пише Klymenko Time.

Видання наводить статтю 34 законопроекту, яка передбачає такі підстави для призупинення трудового договору з працівником на певний строк:

·        виконання працівником державних або громадських обов'язків;

·        застосування до працівника запобіжного заходу, що виключає можливість виконання його роботи;

·        відсторонення працівника від роботи. Підстави для відсторонення працівника від роботи встановлюються законом і колективним договором;

·        відсутність працівника на роботі та відомості про причини такої відсутності;

·        навчання працівника за направленням роботодавця;

·        законний страйк, якщо працівник бере участь у такому страйку, в порядку, встановленому законодавством;

·        вирішення трудового спору про припинення трудового договору у зв'язку з порушенням його умов;

·        призов на строкову військову службу, військову службу за призовом особового складу, військову службу за призовом під час мобілізації, військову службу за призовом осіб з резервістів або прийняття на військову службу за контрактом в особливий період;

·        попередження про звільнення за заявою роботодавця працівника, якому на підставі медичного висновку робота протипоказана. На період попередження працівник зберігає свою заробітну плату;

·        в інших випадках тимчасового звільнення працівника від виконання робіт (посадових обов'язків), передбачених законодавством або колективним, трудовим договором.

Підкреслюється, що заробітна плата в разі призупинення трудового договору може бути повністю або частково збережена, якщо це передбачено законом, колективним або трудовим договором.

Водночас Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» у статті 24 про страйки пропонується розширити категорії осіб, які не допускаються до участі у страйках:

·        прокурори, судді;

·        державні службовці категорії «А»;

·        поліція, військовослужбовці Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, НАБУ;

·        Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України;

·        Державна спеціальна служба транспорту, Управління державної охорони України;

·        рядових і командирів, а також військовослужбовців ДБР;

·        Державна фіскальна служба;

·        служби цивільного захисту;

·        особовий склад Державної пенітенціарної служби.

Нагадаємо, згідно зі ст.44 Конституції України, ті, хто працює, мають право на страйк із захистом своїх економічних і соціальних інтересів.Страйк може бути ініційований, якщо примирні процедури не призвели до вирішення колективного трудового спору (конфлікту) або роботодавець / уповноважена ним особа / організація роботодавців / організація роботодавців / об'єднання організацій роботодавців ухиляються від примирних процедур або не виконують домовленості, досягнутої під час вирішення колективного трудового спору (конфлікту).

«У разі прийняття цього законопроекту норма з відстороненням працівників від роботи на період страйку може розглядатися як тиск на працівника з метою змусити його відмовитися від протесту і боротьби за свої трудові права і не буде відповідати міжнародно визнаним стандартам демократії, принципи яких базувалися на праві на страйк.Але в Мінекономіки вважають, що таке рішення допоможе нормалізувати порядок організації та проведення страйків", - повідомили у відомстві.

Раніше ми писали, що Україна підготувала законопроект, який вводить покарання за отримання паспорта РФ.