Велика корупція в Україні – звіт ЄСА

Велика корупція та корупція в політиці все ще поширені в Україні. Попри зусилля Європейського Союзу, ситуацію покращити не вдається. Про це йдеться у звіті Європейського суду аудиторів (ЄСА) — наглядового органу ЄС.

«Велика корупція та захоплення влади є ендемічними в Україні: перешкоджаючи конкуренції та зростанню, вони також шкодять демократичному процесу. Десятки мільярдів євро щороку втрачаються внаслідок корупції», — йдеться у звіті.

У ЄСА нагадали, що ціла низка органів ЄС намагалися розв’язувати цю проблему, зокрема підтримкою реформ та верховенства права.

«ЄС давно знає про зв’язки між олігархами, високопосадовцями, політиками, судовою системою і державними підприємствами. Однак поки не розроблено реальної стратегії, по протидії корупції в великих масштабах», – зазначають аудитори.

На думку аудиторів, Єврокомісія часто тлумачила вимоги щодо реформ занадто спрощено, що призводило до надто позитивних оцінок. У звіті наводять приклад безвізу: кажуть, що його надання Україні у ЄС не переглядали, хоча дві з трьох його умов Київ не виконав.

ЄС спрямовував фонди та зусилля у різні сектори — від конкурентного середовища до судової системи та громадянського суспільства. «Але ця підтримка та здійснені заходи не призвели до очікуваних результатів», — вважають аудитори.

Це вже не перший документ, у якому ЄС оцінює стан реформ в Україні. Приміром, 11 лютого Європейський парламент ухвалив доповідь, у якій проаналізував стан реалізації Угоди про асоціацію Україна-ЄС. У ній європарламентарі оцінили, наскільки успішно відбуваються реформи в Україні.