• Вт. Тра 24th, 2022

В Україні будуть штрафувати за розповсюдження пластикових пакетів

Сьогодні, 1 червня, було прийнято закон  «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України».

Згідно з законом, розповсюдження пластикових пакетів каратиметься штрафом від 1700 до 3400 гривень. За повторне порушення стягуватиметься штраф від 3400 до 8500 гривень.

В пояснювальній записці до закону, аргументом є екологічна безпека та проблеми з переробкою відходів. Так, за словами авторів проекту, щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, в той час як у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів. Всього близько 6% від їх загального числа пізніше були направлені на переробку.

Мова йде про законопроєкт №2051-1, який забороняє використання:

  • надлегких пластикових пакетів;
  • легких пластикових пакетів товщиною до 50 мкм;
  • оксорозкладних (оксо-біорозкладних) пластикових пакетів.

Обмеження не поширюються на біорозкладні пластикові пакети та надлегкі пластикові пакети шириною до 225 мм, глибиною до 345 мм, довжиною до 450 мм, призначені для пакування та (або) транспортування свіжої риби і м’яса та продуктів з них, а також сипучих продуктів, льоду, які розповсюджуються у об’єктах роздрібної торгівлі в якості первинної упаковки.

Проектом закону передбачається:

  1. Заборона розповсюдження пластикових пакетів в об’єктах роздрібної торгівлі та об’єктах ресторанного господарства товщиною до 50 мкм з 1 січня 2022 року.
  2. Заборона розповсюдження оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів в об’єктах роздрібної торгівлі та об’єктах ресторанного господарства з 1 січня 2022 року.
  3. Заборона схиляння споживачів до купівлі пластикових пакетів.
  4. Обов'язкове маркування біорозкладних пластикових пакетів на відповідність Національним стандартам ДСТУ EN 14995:2018, ДСТУ EN 13432:2015.
  5. Стимулювання виробництва біорозкладних пластикових пакетів.
  6. Встановлення відповідальності за порушення норму закону.

Законопроект знаходився в комітеті з питань екологічної політики та природокористування на розгляді до другого читання з 12 листопада 2019 року.

«Обмеження обігу пластикових пакетів є першою стадією ієрархії поводження з відходами, оскільки запобігатиме їхньому утворення. Отже, законопроект пропонує усунення не наслідків, а причини утворення проблеми», - заявляв колишній міністр енергетики Олексій Оржель.

Також він звертав увагу на необхідність заборони оксорозчинних пакетів, так як вони завдають шкоди навколишньому середовищу через швидкий розпад на мікропластик, який потім потрапляє у воду і грунт.