• Нд. Чер 16th, 2024

Українські кандидати не підходять на посаду судді ЄСПЛ

Парламентська асамблея Ради Європи остаточно відхилила подані Україною кандидатури на посаду судді Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Україна визначила трьох кандидатів на посаду судді Європейського суду з прав людини в травні. Це Микола Гнатовський, Олександр Мережко і Гаяне Нуріджанян.

Що відомо про кандидатів.

Нуріджанян Гаяне Сергіївна. На сьогодні є старшим викладачем юридичного факультету Києво-Могилянської академії. Викладає наступні предмети: європейське право в галузі прав людини, міжнародне кримінальне право і вступ в права Сполучених Штатів Америки.

Гнатовський Микола Миколайович. До березня 2021 - голова Європейського комітету з питань запобігання катуванням. З січня 2007 року доцент кафедри міжнародного права КНУ ім. Тараса Шевченка. З 2015 року - член Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні.

Мережко Олександр Олександрович, народний депутат України від фракції «Слуга народу», віце-президент ПАРЄ. Український учений, доктор юридичних наук, професор. Завідувач кафедри права Київського національного лінгвістичного університету. Раніше викладав в Люблінському Католицькому університеті імені Іоанна Павла II (м. Стальова Воля, Польща).

Як повідомлялося, комітет Парламентської асамблеї Ради Європи з відбору суддів до Європейського суду з прав людини рекомендував Асамблеї відхилити представлені Україною кандидатури на посаду судді ЄСПЛ через те, що не всі вони відповідають необхідним критеріям, і попросити Україну підготувати новий список.

На додаток до критеріїв, викладених у пункті 1 статті 21 Європейської конвенції про права людини ("Судді повинні мати високі моральні якості та кваліфікацію, необхідну для призначення на високу судову посаду, або бути юристами з визнаним авторитетом"), Асамблея ввела на підставі пункту 1 статті 21 Конвенції вимоги щодо володіння мовами, передбачила необхідність забезпечення гендерного балансу, а також ввела інші вимоги, такі як надання кандидатами стандартної автобіографії.