Україна повністю переходить на електронні лікарняні листи. Які можуть виникнути проблеми?

З 1 жовтня в Україні оформлення всіх лікарняних листів буде відбуватися виключно з внесенням даних в електронну систему охорони здоров’я.

Про це в своєму Telegram-каналі повідомив народний депутат, глава комітету Верховної Ради з охорони здоров’я Михайло Радуцький.

За його словами, за 8 місяців цього року на виплати лікарняних листів витрачено майже 10 млрд грн.

“Співробітники Фонду фізично здатні перевірити не більше 10% лікарняних. Тому “індустрія” продажу фіктивних листків в Україні традиційно досить масштабна”, – написав Радуцький.

“Електронна система дозволяє перевірити, скільки і кому той чи інший лікар виписав лікарняних листів. Адже кожен документ повинен бути затверджений власном електронним підписом медпрацівника”, – підкреслив депутат.

Радуцький нагадав, що система електронних лікарняних заробила з червня, а вже з 1 вересня всі медичні установи повинні були перейти на оформлення е-лікарняних.

“Станом на 27 вересня 137 тисяч медичних працівників пройшли онлайн-навчання, 2,9 тисячі медустанов вже оформляють електронні лікарняні, з початку роботи системи створено майже 1 млн медичних висновків про непрацездатність. Всього 100 лікарень поки не змогли перебудуватися на роботу в нових умовах , але до 1 жовтня є час, щоб “підключити” ці заклади до електронної системи”, – повідомив Радуцький.

Але така система має і мінуси. Багато пацієнтів зіткнулися з чергами пов’язаними з тим, що комп’ютерна техніка «зависає» при виписці як направлень так і лікарняних. Можливо, це пов’язано з поганим інтернет-з’єднання не розрахованим на таку кількість одночасних запитів або слабкі сервера.

Також, трапляються помилки в заповненні лікарняних, наприклад, неправильне зазначення страховика, тобто, місця роботи. Через таку проблему, лікарняний лист просто зависає в повітрі, він як би є, сформований, але роботодавець його не бачить і відповідно може розцінити відсутність працівника як прогул.

У мед. установі відхрещуються і кажуть, що це не їх «косяк», направляють в пенсійний фонд. Там, співробітники також не сильно розуміють в чому проблема і не можуть її вирішити.

Перехід на подібні онлайн сервіси, повинен проходити не тільки з навчанням персоналу, але і з можливістю звернутися працівникові до певних фахівців у разі виникнення технічних проблем і програмних помилок, але це, по всій видимості, не реалізовано.