Рада суддів гальмує судову реформу?

Посли країн “Великої сімки” продовжують із занепокоєнням спостерігати за процесом судової реформи в Україні. Вони розчаровані затримкою з добором кандидатів до Етичної ради Вищої ради правосуддя і закликають українських партнерів поквапитися з їх висуванням.

Міжнародні партнери вже номінували своїх експертів до Етичної ради, яка перевірятиме на доброчесність суддів ВРП. Натомість Рада суддів України на засіданні 13 вересня не змогла визначитись зі своїми кандидатами до Етичної ради, чим фактично заблокувала реформу. Етична рада має складатися з 6 осіб, трьох міжнародних експертів і трьох українських, яких висуває Рада суддів. Прийом документів від кандидатів продовжили до 21 жовтня. Кандидати були, але їх Рада суддів не затвердила. Експерти вважають, що таким чином вони свідомо блокують призначення кандидатів.

«Скоріш за все, вони просто не влаштовували Раду суддів в тому плані, що вони були недостатньо лояльними до системи і не готові були захищати інтереси чинних суддів і чинної судової влади у цьому процесі», – зазначила виконавчий директор фундації «Dejure» Ірина Шиба.

«Посли G7 продовжують спостерігати за процесом судової реформи в Україні із занепокоєнням. Вони із розчаруванням звертають увагу на графік конкурсу Ради суддів для добору кандидатів до Етичної ради Вищої ради правосуддя після того, як міжнародні партнери висунули своїх кандидатів.

Посли також стурбовані законопроектом 4533. Реформа Конституційного суду повинна забезпечити прозорий, конкурентний відбір нових суддів КСУ і гарантувати тимчасове збільшення вимог до голосування, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії.

Усебічна судова реформа залишається найважливішим пріоритетом для G7 як така, що має вирішальне значення для успіху всіх реформ в Україні та виконання вимог народу України. Проведення цих реформ покращить інвестиційний клімат і здатність виконувати міжнародні зобов’язання». Таку заяву оприлюднила група послів G7.

Тиждень тому, 16 вересня, на зволікання з впровадженням судової реформи в Україні вказав Державний департамент США.

«Сполучені Штати разом з урядом України, громадянським суспільством та іншими міжнародними партнерами визнають, що судова реформа має вирішальне значення для зміцнення верховенства закону і залучення іноземних інвестицій в Україну.

Проте 13 вересня Рада суддів України відмовився призначити українських суддів для участі в процесі, що загрожує зірвати обіцянки про реальну судову реформу в Україні», – говориться а повідомленні.

У рамках зустрічі з президентом США Джозефом Байденом в Конгресі США Володимир Зеленський запевнив, що серед пріоритетів України —  чіткий план втілення реформ, зокрема, антикорупційної та судової. Та чи зможе Зеленський вплинути на Раду суддів України?

Раніше, Правовий Контроль писав про те, як Західні партнери зможуть впливати на Українські суди.