• Вт. Січ 25th, 2022

Навіщо в Україні хочуть ввести мобільний зв’язок за паспортами

В Україні можуть зникнути мобільні пакети передплаченого сервісу (коли сім-карти купуються без реєстрації на певного користувача). Парламентський профільний комітет по цифровій трансформації вже розробив законопроект, за яким користувачі мобільного зв’язку повинні реєструватися за паспортами.

Якщо його приймуть, мобільні оператори з 2025 року вже не будуть надавати послуги тим, хто не зареєструється.

У Раді це нововведення пояснюють турботою про громадян. Мовляв, якщо всі номери будуть зареєстрованими на конкретних користувачів, випадків шахрайства стане менше, – пише Страна.

Варто зазначити, що тема з обов’язковою реєстрацією сім-карти на конкретний паспорт в Україні не нова. Ще на початку 2014 року норма про ідентифікацію сім-карт потрапила в так звані “диктаторські закони 16 січня”, які, втім, швидко скасували.

Ще один законопроект щодо ідентифікації абонентів подавався у 2017 році Держкомзв’язку, але його пригальмували. Потім зареєструвати абонентів хотіли “слуги”, але проект відкликали на доопрацювання.

Як говориться в пояснювальній записці, в Україні фіксується стрімкий ріст цифрової економіки – громадяни активно користуються інтернет-банкінгом, замовляють онлайн товари і послуги. Паралельно ростуть випадки різного роду шахрайств.

Останніх дійсно маса. Від банальних спроб вибити гроші до крадіжки коштів з банківських карт. Наприклад, у людини крадуть телефон, на який підв`язана банківська карта. Попередньо шахраї роблять три дзвінки з різних номерів на номер “жертви”. Далі схема проста – шахраї звертаються до мобільного оператора зі скаргою на втрату телефону, і просять видати дублікат сім-карти. Так як номер анонімний, оператори для перевірки користувача просять назвати три останні номери, які були в списку вхідних та вихідних дзвінків. Що для шахраїв, зрозуміло не проблема. Отримуючи дублікат карти, вони можуть оперативно перекинути кошти з банківської карти.

Крім того, анонімні клієнти не подобаються операторам мобільного зв’язку. По-перше, передплачені пакети на 15-20% дешевше контрактних. По-друге, вони дозволяють абонентам постійно “бігати” від одного оператора до іншого, в залежності від того, у кого умови на даний момент краще. По-третє, люди купують кілька карт, використовуючи кожну, наприклад, тільки для дзвінків, інтернету – дивлячись, як вигідніше. В результаті пакети, які формуються в розрахунку на те, що абонент буде користуватися всіма послугами збалансовано, стають для операторів збитковими.

Вирішити всі ці проблеми законодавці пропонують просто – зареєструвавши всі сім-карти на конкретні паспорта.

Відзначимо, що в проекті не прописані вимоги до операторів щодо захисту персональних даних. З урахуванням того, що і зараз бази даних мобільних операторів потрапляють до рекламістів, колекторам і т.д, нескладно припустити, що приховати свій мобільний номер від небажаних “вхідних” буде просто нереально.

Експерти прогнозують, що українці почнуть ще більше “шифруватися” – по максимуму відводити дзвінки і листування в захищені месенджери, менше користуватися мобільним інтернетом і більше wi-fi, встановлювати VPN і т.д.

One thought on “Навіщо в Україні хочуть ввести мобільний зв’язок за паспортами”

Comments are closed.