Китайського мільярдера засудили на 18 років за критику влади

Компанія бізнесмена Суня Дао Hebei Dawu Agricultural and Animal Husbandry Group володіє сільськогосподарськими підприємствами в Китаї. На них працюють приблизно 9 тисяч людей. Компанія Суня є однією з найбільших в Китаї і працює в безлічі галузей – від переробки м’яса та виготовлення кормів для домашніх тварин до будівництва шкіл і лікарень, – повідомляє ВВС.

У своїх володіннях Сунь побудував щось на зразок комуни зі своїми школами, лікарнями та іншими громадськими установами. “Мені буде соромно, якщо моя лікарня буде заробляти гроші. Я буду гордий, якщо вона стане приносити збитки”, – це одне з висловів Суня, які розміщені на видних місцях в створеному ним містечку.

Суня Даву заарештували у березні 2021 року. Крім нього, затримали ще близько 20 людей — його родичів та бізнес-партнерів.

Офіційна причина ув’язнення — розпалювання конфліктів та провокування заворушень.

Проте повний перелік звинувачень щодо бізнесмена набагато довший. Там йдеться, зокрема, про незаконний збір натовпу для штурму державних установ, незаконний видобуток корисних копалин, незаконне захоплення сільськогосподарських земель.

Окрім тюремного терміну, чоловіка також оштрафували на 3,11 мільйона юанів (приблизно 480 тисяч доларів).

Сунь Даву є відомим у Китаї критиком Комуністичної партії. Зокрема, цей бізнесмен був одним з небагатьох, хто публічно звинуватив владу у спробі приховати масштаби спалаху африканського свинячого грипу у 2019 році. Унаслідок цієї хвороби тоді померли понад 100 мільйонів свиней.

Сунь регулярно виступав проти корумпованих чиновників, за принцип верховенства права і в підтримку адвокатів-правозахисників.

Як розповідає сайт американської радіостанції NPR, Сунь часто брав відомих адвокатів-правозахисників і підтримував їх грошима, коли вони ставали об’єктами політичних переслідувань. У числі цих адвокатів – Сю Чжійон, який вступав за конституційні реформи і був заарештований в лютому минулого року.

Повідомлялося, що на досудовому слуханні Сунь відкинув більшість висунутих проти нього звинувачень, назвавши себе “видатним членом Комуністичної партії”.

67 річний Сунь також просив суд сільського округу Гаобейдянь, на північний захід від Пекіна, виправдати керівників його компанії, які постали перед судом разом з ним, заявивши, що всі помилки були його власними. У своєму вироку суд вказав лише, що співробітники і його компанія будуть покарані, не повідомляючи подробиць, – повідомляє The New York Times.

Адвокати Суня Дао заявили, що решта 19 обвинувачених були засуджені до тюремного ув’язнення на термін від одного до 12 років. Прагнення і швидкість, з якою суд розглядав складну справу, часто затягуючи судовий процес до 12 годин на день протягом 14 днів поспіль, «показали, що це не було нормальним судовим розглядом», додали юристи.