Капітан «Гітлерівців», вважає, що правильно назвав команду. Коментар колишнього мера Новомиргорода.

У місті Новомиргород, під час святкування Дня міста стався випадок, який привернув увагу громадськості. Одна з команд підлітків, які змагалася в грі стрітбол, назвала себе «Гітлерівці». Небайдужі городяни в соцмережах обговорювали випадок, що стався під час реєстрації.

Журналіст «Правового Контролю» зв’язалася з колишнім мером міста, Яковом Борисовичем Немирівським, який безпосередньо вплинув на ситуацію і попросила його розповісти про цей випадок.

Скажіть будь ласка, свідком якої ситуації на Дні міста ви стали?

На Дні міста, вже кілька років поспіль, проходять змагання зі стрітболу. На центральній площі ставиться кільце, викладається гумова майданчик, заявляються команди (по три людини). Іноді приїжджають команди з іншого міста, з обласного центру. Грають і жіночі і чоловічі команди. Після, призи видає адміністрація міста.

Всі бажаючі можуть взяти участь?

Команди попередньо подають заявки, ці заявки заповнюють.

Тобто організатори бачили, що команда називається «Гітлерівці»? І це нікого не збентежило?

Вони оголошували в мікрофон. Ось ця ситуація мене збентежила, на той момент. Після цього були ситуації які мене ще більше, скажімо так, «взбентежілі». Коли в коментарях мені почали писати (під публікацією в Facebook щодо того, що сталося, – ред.): «Що тут такого», «Не подобається, збирай валізи і їдь звідси» є і такі люди.

Тобто, замість того, щоб якось припинити, ні поліція ні організатори нічого не зробили?

Я Вам чесно скажу, я передзвонив начальнику поліції, у нас маленьке містечко, і запитав, чи бачив він, що робиться на площі? Він про це дійсно не знав, хоча поліцейські на площі знаходилися. І муніципальна варта була на площі. Організатори місцевому начальнику поліції повідомили, що діти наполягли на виступі під такою назвою. Уже після того як я висвітлив цю подію і втрутилася поліція, назву команди змінили.

В принципі, назву вони змінили. А як ви думаєте, адже повинні ж були їм пояснити, що таке «Гітлерівці»? Хоча в силу свого віку вони і так повинні це розуміти.

Капітан команди, це хлопець, навчається у восьмому класі. При нашій зустрічі з ним, і його батьком (Яків Борисович і батько дитини знайомі багато років, – ред.) Хлопець відповів на мої питання, про те, чи знає він хто такий Гітлер і скільки людей він убив під час війни. Батько хлопця також запитав, що і його дідусь, який воював, теж міг загинути. Хлопець відповів що все це знає. З приводу назви команди ствердно відповів, що він саме так захотів її назвати.

Як ви думаєте, звідки у нього таке бажання? Така любов до Гітлера, звідки вони все це беруть?

Для мене це загадка. Сам батько дитини, пишається ним, хлопець добре вчиться в школі. Мене турбує той факт, що дитину починають захищати, роблячи «ведмежу послугу», я не можу цього зрозуміти. Рідні також підтримують дитину і обурюються моїм невдоволенням, всіляко мене ображаючи і погрожуючи судом.

Мовчати про таке, я не буду. Я вважаю, що будь-який, хто був на площі, повинен був це зробити. Ось така у мене позиція, і мені здається що вона правильна.

Скажіть, а ви не боїтеся, що тепер родичі цього хлопця, або сам хлопець з компанією, може вам якось загрожувати?

А сенс бояться? Я вам розповім коментар один, просто для розуміння: «Не подобається, збирай валізу і вали звідси. І взагалі, ми українці, ми дуже толерантна нація і це дуже погано що ми допускаємо таке», це по відношенню до мене. Не по відношенню до юного гітлерівця, а до мене.

Я так розумію, що ніяких розмов надалі з дитиною, ніяких пояснень, роз’яснень не буде, тобто все підтримують і це пройде повз, непоміченим?

Я вам чесно скажу, 95% населення, це не підтримує. Сподівався що батько поговорить з ним і хлопець схаменеться і тема була б закрита, я б видалив свій пост і все б закінчилося. Але після того, як вони почали поливати мене брудом і розповідати що тут такого? Ну, на наступний рік, будуть «зіговать» стояти або інші написи писати, властиві нацистам.

Як ви думаєте, чи буде ця тема розвиватися далі? Чи будуть хлопці намагатися просувати цю ідею далі?

Судячи з підтримки родичів, я так розумію що дитина відчуває себе зараз не винуватцем, а героєм. Відносно двох інших хлопців, я навіть не знаю хто вони, то швидше за все батьки зробили відповідні висновки. А тут, прямо збудженість що дитина все правильно зробила і нічого такого в цьому немає.

Дякую за коментар, за те, що описали ситуацію і поділилися.

Міськрада Новомиргорода, на своєму офіційному сайті, дала наступне роз’яснення ситуації:

«Під час святкування Дня Міста Гірників 18.07.2021 на гру в стрітбол одна з команд зареєструвала назву «Гітлерівці». Організатори, представлені співробітниками Новомиргородської міської ради, оперативно зреагували на факт порушення законодавства (ст. 436-1 КК України). З учасниками команди була проведена роз’яснювальна робота, команда змінила назву та продовжила участь.

У зв’язку з цим Новомиргородська міська рада запланувала освітні заходи для дітей, щоб нагадати причини, з яких в Україні заборонена нацистська символіка», – повідомляє прес-служба Новомиргородськї міськради.

Автор – Ірина Лютікова