До 12 років в’язниці за контрабанду. Законопроект внесено до ВР

Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної ради невідкладний законопроект №5420 щодо криміналізації контрабанди.

Проектом Закону пропонується внести зміни до законодавства України з метою встановлення кримінальної відповідальності за контрабанду товарів та підакцизних товарів, а також за недостовірне декларування товарів, що призвело або могло призвести до неправомірного зменшення чи звільнення від сплати митних платежів.

Кримінальний кодекс України пропонується доповнити новими   статтями 201-2 “Контрабанда товарів”, 201-3 “Контрабанда підакцизних товарів”, 201-4 “Недостовірне декларування товарів”.

Зокрема, пропонованою статтею 201-4 Кримінального кодексу України передбачається ввести кваліфікуючу ознаку такого кримінального правопорушення, як недостовірне декларування товарів, – сприяння у будь-якій формі службовою особою митного органу з використанням влади чи службового становища.

Водночас вказаною статтею пропонується звільняти особу, яка вчинила діяння, що призвели до неправомірного зменшення чи звільнення від сплати митних платежів у значних, великих та особливо великих розмірах від кримінальної відповідальності, якщо така особа до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила подвійний розмір несплаченого митного платежу.

Контрабанду товарів, вчинену у значному розмірі, хочуть карати штрафом від 10 тисяч до 25 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це – 170 тисяч – 425 тисяч гривень.

За контрабанду за попередньою змовою групою осіб, або вчинену службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великому розмірі, загрожують штрафи від 50 тисяч до 75 тисяч таких мінімумів (850 тисяч – 1 млн 275 тисяч гривень) або позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Контрабанда підакцизних товарів (крім електричної енергії), вчинена у значному розмірі, згідно з проектом, карається штрафом від 20 тисяч до 40 тисяч НМДГ (340 тисяч – 680 тисяч гривень) або позбавленням волі на строк від трьох до шести років.

У випадку попередньої змови групи осіб/ вчинення службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великому розмірі, штраф складе від 75 тисяч до 120 тисяч таких мінімумів (1 млн 275 тисяч – 2 млн 40 тисяч гривень). Або ж за це позбавлятимуть волі на строк від шести до одинадцяти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

За контрабанду підакцизних товарів, вчинену організованою групою, загрожує позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років

Недостовірне декларування товарів документ визначає як внесення до митної декларації недостовірних відомостей або ненадання при митному оформленні за встановленою формою точних і достовірних відомостей про товари та/або транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають обов’язковому декларуванню і випускаються у вільний обіг.

Якщо такі дії призвели або могли призвести до неправомірного зменшення чи звільнення від сплати митних платежів у значних розмірах, за це загрожує штраф від 10 тисяч до 17 тисяч НМДГ. Це – 170 тисяч – 289 тисяч гривень.

Каратимуть і недостовірне декларування за попередньою змовою групою осіб, або якщо воно призвело або могло призвести до неправомірного зменшення чи звільнення від сплати митних платежів у великих розмірах. За це загрожує штраф від 45 тисяч до 60 тисяч таких мінімумів (720 тисяч – 1 млн 20 тисяч гривень) або позбавленням волі на строк від трьох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Законопроектом також пропонуються коригуючі зміни до статті 201 “Контрабанда”, статті 201-1 “Переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, лісоматеріалів необроблених, а також інших лісоматеріалів, заборонених до вивозу за межі митної території України)”

На думку авторів законопроекту, введення кримінальної відповідальності за контрабанду товарів та підакцизних товарів, а також за недостовірне декларування товарів забезпечить зменшення кількості порушень правил переміщення товарів через митний кордон України, сприятиме припиненню схем незаконного переміщення товарів, що матиме позитивний вплив на розвиток національної економіки, зокрема, в частині збільшення податкових надходжень до Державного бюджету України.