• Сб. Кві 1st, 2023

НАТО закликає Україну залишити Бахмут?

20:03 Бер 12, 2023
Джерело: Укринформ

У західних колах при оцінці ситуації в Бахмуті перейшли від нейтральних оцінок позицій України і Росії. Українські сили зможуть організовано покинути Бахмут у разі потреби, повідомляють неназвані західні чиновники, опитані CNN. Водночас західні чиновники заявили, що Україна поступилася частиною території Бахмута росіянам, а українські сили оборони «оточені з трьох сторін», оскільки вважали за краще «обміняти цей простір на час».

Джерела CNN визнали, що Росія "окупувала територію", але уточнили, що вказана територія є "відкритою територією" – вона не була забудованою територією і не було українських оборонних рубежів. При цьому Бахмут не має ні оперативного, ні стратегічного значення ні для Росії, ні для України, але груднева поїздка президента України Володимира Зеленського в Бахмут «політизувала ситуацію». Обговорюючи терміни, вони сказали, що Україна все ще може як ввести додаткові війська в Бахмут, так і вивести їх з нього. Оборона міста, зазначили чиновники, "цілком" може тривати ще місяць або українці можуть "вирішити виїхати протягом тижня".

За даними джерел CNN, Збройні сили України можуть відійти для підготовки оборонних рубежів, які вони мають на захід від Бахмута. Чиновники додали, що українські війська раніше демонстрували здатність до організованого відступу, "коли вони вважають це необхідним".

Найголовніше в цьому меседжі полягає в тому, що не всі «чиновники» Заходу беруть на себе відповідальність, пропонуючи Києву залишити Бахмут. Мабуть, вони не хочуть сваритися із Зеленським. Є, правда, Столтенберг, але про нього трохи пізніше. При цьому пам'ятаються про великі втрати Збройних Сил України під Бахмутом, які продовжують замовчуватися: Міноборони успішно використовує тезу про нерозголошення військових деталей в інтересах державної безпеки.

Найрадикальнішу заяву зробив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг про ймовірність падіння (але не відмовитися?) Бахмут найближчими днями. Представник східного угруповання військ Збройних сил України Сергій Череватий твердо повторив: на його думку, НАТО "не до кінця розуміє логіку цієї війни". Так, в Альянсі побоюються, що продовження оборони Бахмута може виявитися виснажливим для Києва з точки зору втрат військових ресурсів, наданих Заходом.

Тривалий час Офіс президента доносив до громадськості думку про те, що Бахмут не можна залишити, а Володимир Зеленський зазначив, що захоплення населеного пункту відкриє Росії шлях до інших населених пунктів Донеччини, тому українські захисники продовжать захищати місто, але «нікого не можна оточувати». І зараз поштовх Заходу через ЗМІ до ідеї виходу з Бахмута звучить досить неоднозначно.

За словами Президента, для України оборона Бахмута – це тактичне рішення. Але тактика може спрацювати, а може і не спрацювати. Той же CNN заявив, що Москва зменшує підтримку в Бахмуті "вагнерівців". Це може створити ілюзію, що у Збройних Сил України достатньо сил для продовження оборони. Захід розглядає людські ресурси російських найманців, але при цьому не говорять ні слова про втрати наших Збройних сил. З іншого боку, скорочення кількості «вагнерівців» також може бути ознакою впевненості противника в тому, що виснажливі бої за Бахмут скоро закінчаться. CNN за великим рахунком створює різко негативний новинний фон навколо Бахмута.

CNN підкреслює, що сам Бахмут має мало стратегічного значення, але його з'єднання з Краматорськом і Слов'янськом — двома густонаселеними промисловими центрами на північному заході — означає, що ці міста можуть бути наступними для Росії. І Зеленський чітко провів червону лінію вздовж Бахмута – це можливість оточення наших військ. В даному випадку тактично тримати цю точку означає не тільки марнувати людські життя «вагнерівських» найманців, а й життя українських бійців.

На відміну від західних ЗМІ, українські експерти очікують виснаження російських сил у напрямку Бахмута. Ще 1 березня Черватий заявив, що українське командування не приймало рішення про виведення військ з Бахмута Донецької області, але може зробити це для порятунку життів особового складу. З моменту цієї заяви пройшло чимало часу, а значить, і тоді питання людських ресурсів стояло досить гостро.

Як повідомляє BBC, командування ЗСУ не вважає реальною загрозу швидкого і глибокого прикриття Бахмута з флангів. За його розрахунками, навіть в разі різкого ускладнення ситуації гарнізон встигне покинути місто, а в гіршому - зробити масований прорив. Всі плани базуються лише на інформації про скорочення чисельності ПВК "Вагнера" і незадовільне підпорядкування Пригожина. Поки реальних підтверджень цьому немає, доля Бахмута і решти там українських воїнів залишається вкрай тривожною. Водночас думки НАТО щодо Бахмута, судячи з останніх заяв, кардинально розходяться з думкою українського військового командування.