• Сб. Гру 3rd, 2022

Корупційні та репутаційні ризики як привід для підвищення зарплат депутатам Верховної Ради

20:09 Вер 29, 2022

Ви ще пам'ятаєте, що до 24 лютого існувало таке поняття, як партійний рейтинг? А барометр громадської думки про внутрішньополітичне життя був чи не найбільш обговорюваною темою в країні? Цікаво, що до кінця 2021 року «Слуга народу» продовжила пік рейтингу, склавши лише 19,2%. У 2019 році за партійними списками «слуги», нагадаємо, отримали 43%.

За даними групи "Рейтинг", за партію "Європейська Солідарність" готові проголосувати 14,1% респондентів, за партію "Батьківщина" – 11,1%, партію ОПЖ – 10,5%. Але минув час і все змінилося, а інших політичних сил немає. З одного боку, «обнулення» зіграло «Слузі народу» на користь, а з іншого – забезпечило певний карт-бланш у внутрішній політиці.

Депутати Верховної Ради на засіданні 19 липня підняли свої виплати і надбавки. Ця новина облетіла всі ЗМІ, і депутати прекрасно розуміли, що вона буде обговорюватися. Постанова навіть не була замаскована – "Про фінансове забезпечення діяльності народних депутатів України".

Цей документ розробили група народних депутатів, серед яких спікер парламенту Руслан Стефанчук, перший віце-спікер Олександр Корнієнко, віце-спікер Олена Кондратюк, голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія, а також депутати різних фракцій, серед яких Ірина Геращенко та Сергій Соболєв. Загалом, відповідальність за його затвердження повністю лежить на «слугах народу».

Вони пропонували дозволити фінансувати надбавки для народних депутатів з держбюджету, які надійдуть до скарбниці України як допомога міжнародних партнерів. Інформація поширилася настільки швидко, що ВР терміново придумала своє спростування. Як пояснили у прес-службі Верховної Ради, додаткові кошти на оплату праці народних депутатів не виділялися ні з держбюджету, ні з допомоги міжнародних партнерів. Пояснення було надто офіційним і нічого не пояснювало: «Фактично постанова «Про фінансове забезпечення діяльності народних депутатів України», прийнята 19 липня Верховною Радою України, встановила порядок використання перерозподілених коштів. Реалізація цієї постанови не потребуватиме додаткових фінансових та матеріальних витрат за рахунок коштів Державного бюджету України".

Право на підвищення зарплати отримали навіть ті депутати, які не є членами жодного парламентського комітету. Вони отримають 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Як відбувався перерозподіл коштів, Рада не пояснила, але змусила згадати шкільну правду про те, що розмір не змінюється від перестановки місць складових.

Навіть якщо погодитися з твердженням Верховної Ради про те, що міжнародна допомога для підвищення зарплат народним депутатам не була використана, така акція сама по собі є досить сміливим кроком під час воєнного стану. Процвітання багатьох українців значно впало. Одні залишилися без роботи, інші без житла, треті були змушені відправитися в евакуацію. Підвищення зарплати в депутатському корпусі виглядає як бенкет під час чуми, незалежно від джерела, з якого з'явилися фінанси на цю справу. Навіть у мирний час такий захід «самопідтримки» депутатів викликав би бурю публічної критики. І – як наслідок – падіння рейтингів партії, яка більше за інших намагалася на полі цієї резолюції. Але в ситуації, що склалася рейтинги партій відійшли в другий, якщо не третій, план. Так, ви зможете розправити крила і подбати про своїх близьких.

В результаті зарплата депутата зросте до довоєнного рівня: з 28810 гривень до 49620 гривень, і це без урахування доплат і додаткових витрат.

«Як бачимо, незважаючи на деякі критичні оцінки досі «таємної» (без журналістів) діяльності Верховної Ради, народні депутати від влади разом з непримиренною, конструктивною та розумною опозицією діють у повній єдності та злагоді!» – зазначив екс-народний депутат Микола Томенко. Правильно, такої єдності у ВР ми давно не бачили. Депутатам знадобилося оголосити назву проекту постанови про так зване підвищення зарплати і безпосередньо проголосувати ... 45 секунд! Тобто рішення приймалося блискавично.

Позафракційний народний депутат Антон Яценко одразу після резонансу запропонував встановити мінімальну заробітну плату для українських парламентарів та скасувати необґрунтовані пільги та пільги на період воєнного стану. Крім того, 10 червня на сайті президента України з'явилася петиція, автором якої пропонувалося встановити мінімальну заробітну плату для депутатів під час воєнного стану та через 2 роки після нього. Володимир Зеленський відреагував на петицію досить слизько: мовляв, відповідно до законодавства цим питанням займається Верховна Рада, а не він. Природно, все залишилося на своїх місцях: депутати користуються прийнятими ними надбавками.

За дивним збігом обставин проти Антона Яценка відкрили два кримінальних провадження за статтями «незаконне збагачення» та «декларування недостовірної інформації». А ось думка політолога Володимира Цибулька: «Яценко зробив це тому, що над ним починають збиратися хмари з підозрою у співпраці з агресором. Тому він зробив крок вперед". Може бути, це підтвердиться, а може і ні, але суті справи це не змінює. Депутати Верховної Ради не найбідніші і потребують підвищення зарплати в Україні. Антикорупційний комітет Верховної Ради прокоментував ініціативу Яценка так: вона несе корупційні ризики.

У прийнятій постанові про зарплати депутатів сказано, що вона вступає в силу з 1 червня, тобто, дійсно, заднім числом. З цього приводу ні слова не було сказано про корупційні ризики в Раді.